Трябва да убедим Брюксел до март, че няма проблем, за

...
Трябва да убедим Брюксел до март, че няма проблем, за
Коментари Харесай

Мониторингът на “Зелена карта” може да оскъпи полиците

Трябва да убедим Брюксел до март, че няма проблем, с цел да не се окаже спънка за Шенген

Ново повишаване на полиците по “Гражданска отговорност ” може да има в България поради наложения от Съвета на бюрата “Зелена карта ” мониторинг. Никой обаче към момента не се наема да предвижда с какъв брой и от по кое време. Възможно е фирмите да попълнят недостига със лични запаси.

Официалното известие за въвеждането на наблюдението пристигна през декември предходната година. Неофициално такова има още от март 2018 година

Системата “Зелена карта ” е интернационален консорциум със седалище в Лондон, който сплотява бюрата в страните от Европейски Съюз, както и някои отвън Европейски Съюз. Целта му е да обезпечи организацията по разплащанията, свързани с автомобилната застраховка “Гражданска отговорност ” в чужбина. Към всяко от бюрата в обособените страни членки на Съвета има гаранционен механизъм - банкова гаранция и гаранционен фонд, които да обезпечат заплащанията за вреди при пътнотранспортни катастрофи в чужбина.

В писмото за мониторинга се показва, че българското бюро разрешава забавяния и неизплащане на вреди. Неофициално се твърди, че

забавените

заплащания са

за 20 млн. евро

От българското бюро отхвърлят публична информация. В момента то няма и ръководител, откакто дни след абсурда тогавашният му началник Орлин Пенев подаде оставка.

Очакванията са че, съветът на бюрата ще изиска от фирмите, които работят у нас, да сключат нов презастрахователен контракт. Пак по неофициална информация, цената на подобен контракт ще е най-малкото за неизплатените до момента 20 млн. евро.

Повечето специалисти са безапелационни, че презастрахователната стратегия, която ни предлагат от интернационалното бюро “Зелена карта ” е доста добър вид, тъй като тя предлага преразпределение на риска и отвън страната ни. Избраният презастраховател, който и да е той, също ще следи за застрахователни измами отвън наша територия.

Дали сдруженията ще имат запас за него, или ще наберат подобен от повишение на цените на полиците, никой към този момент не се наема да предвижда.

Съветът на бюрата може да изиска и увеличение на вноските в него, т.е. за нашите компании

сумите да бъдат

по-високи от

досегашните,

с цел да се навакса с насъбраните вреди. На собствен ред българското бюро “Зелена карта ” също може да увеличи вноските за него.

Комисията по финансов контрол пък може да изиска увеличение на капитала и даже консолидация на някои компании, с цел да се усъвършенства ликвидността. Решението може да бъде в посока и към повишение на запасите, заделяни от всяка компания, която работи на нашия пазар. Всяка от тези ограничения усилва вероятността за повишаване на автомобилните полици.

Докато трае мониторингът, всеки месец документите на нашето бюро за

предявени искания

и осъществени или

отказани заплащания

ще бъдат изпращани в Лондон,за да подлежат на директен надзор.

Какви други последствия, с изключение на вероятно повишаване на полиците за колите може да има наложената наказателна мярка?

Най-тежката глоба ще бъде изключването на България от системата “Зелена карта ”. Браншът е безапелационен, че това е последна мярка, до която надали ще се стигне. Други позволяват, че може да се изиска от нас въвеждането на гранични застраховки при влизане в други страни.

Мониторингът над “Зелена карта ” може да ни попречи за влизане в Шенген и по суша, в случай че остане до март 2019 година Това може да се случи даже чисто механически, в случай че имаме неуредени взаимоотношения със застраховките “Гражданска отговорност ”, изключително в интернационалните транспорти.

Застраховката у нас е годна в 32 страни

“Зелена карта ” е интернационален документ за застраховка, който се издава въз основата на настояща застраховка Гражданска отговорност. Той покрива отговорността ни като автомобилисти при пътешестване в непозната страна, в случай че отговорно причиним имуществени и неимуществени вреди на трети лица.

Когато сключваме застраховка “Гражданска отговорност ”, всеки лидер заявява регион на ръководство, а точно България. Това не анулира валидността на застраховката в още 32 страни. Така, полицата “Гражданска отговорност ”, подписана в България, е годна в 32 страни - това са всички държави-членки на Европейски Съюз, както и в Андора, Исландия, Швейцария, Норвегия и Сърбия.

Който обаче ще пътува в Албания, Босна и Херцеговина, Македония и Черна гора, Русия, Молдова, Украйна и Беларус, Мароко, Тунис, Израел, Иран и Турция, би трябвало да си купи и документ или да доплати към полицата.

Най-често фирмите дават отстъпка, в случай че се заявява, че автомобилът няма да напуща територията на България. Ако се наложи пътешестване на открито, в страни, в които елементарната лавица не се признава, нормално се доплаща спомагателна награда.

Когато става въпрос за пътешестване в трети страни от системата “Зелена карта ” водачите би трябвало да заплатят цената на документа по цени, които са избрани от нашия осигурител още при сключването на контракта. Цената и изискванията, при които застрахователят ще ни даде документа, се дефинират при сключването на контракта и не могат да бъдат променяни след това.

Зелената карта е годна за периода, който подхожда на нашата “Гражданска отговорност ”, или за периода, за който е платена застрахователната награда по застраховката, само че не по-малко от 15 дни. Ако сме си платили наградата напълно, нашият осигурител е длъжен да ни издаде документа за целия период на контракта ни с него.

Въвеждането на “Бонус- малус ” отново се отсрочи, ще пренаписват

закони и наредби

Дългоочакваната система “Бонус-малус ”, която трябваше да бъде въведена от 1 януари тази година ще се забави, стана ясно неотдавна. В края на предходната година от Комисията за финансов контрол оповестиха, че не се ангажират със периоди за това от кой момент тя ще проработи.

Първоначалните планове бяха “Бонус-малус ” да проработи в първите месеци на тази година.

По тази система, която ще поправя цените на наложителните полици “Гражданска отговорност ”, оскъпяването може доближи до 400%, а бонусът да поевтини полицата до 25% от нейната общоприета цена.

След извършеното в края на 2018 година публично разискване обаче, ръководителят на финансовия контрол Карина Караиванова персонално разгласи, че има две аргументи за следващото отсрочване.

Първата е абсурдът към най-спорната концепция - за заместничество на малус досието на автомобила. Според осведомени, към този момент се обмисля ремонт на закона за придвижване по пътищата, както и на други закони, което да разреши отпадане на противоречивия текст от наредбата.

Решението се търси в две направления - в талона на автомобила или в самата лавица да се запишат данните на всички лица, които имат право да карат даден автомобил. Така на процедура, нуждата от досие на колата ще отпадне.

Втората спънка пред заработването на системата е неналичието на построена работеща връзка сред КАТ и гаранционния фонд. Така фирмите и контролните органи не могат да наблюдават нарушаванията на пътя в действително време. Обещанията са такава връзка да проработи дейно след март т.г.

Междувременно се появиха хрумвания за нова философия на наредбата за промяна на цената според от държанието на лидера на пътя. От Българска академия на науките да вземем за пример предложиха младите водачи да заплащат по-скъпа застраховка. Те да стартират с лавица, която е на цена 150% от междинната и при изрядно държание да стигат до естествената цена и под нея. Така най-големият
бонус ще стигне до 50%, а не 25%, както е по препоръчаната към този момент разпоредба. /24chasa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР