Емил Дечев за “Петрохан”: Случаят е сложен, но има смущаващи обстоятелства по разследването
Трябва да се откри дали Ивайло Калушев е оставил наследство, за каквото настояват околните му, и тогава проверяващите няма по какъв начин да избегнат въпроса – какви са претекстовете на един човек да завещае цялото си имущество на двама младежи и след това да реши да ги убие. Това сподели министърът на вътрешните работи Емил Дечев в подкаста “Дневен ред ” в YouTube.
Преди седмица Дечев беше извикан на изключително поради това, че в почивен ден е изискал от шефа на “Криминална полиция ” да му рапортува по какъв начин върви следствието “Петрохан ”. Срещата се е осъществила в столичен ресторант, което стана мотив за политически спекулации за интервенция в следствието. Полицейският шеф обаче отхвърли да е имало какъвто и да било напън.
В изявлението си пред Генка Шикерова и Миролюба Бенатова вътрешният министър още веднъж изясни, че е получил само 11 страници обобщение на оповестената до този миг обществена информация по следствието.
Смущаващи условия по следствието “Петрохан ”
“Това, което мен ме смути, когато четох кореспонденция на Инспектората (на МВР), който ревизира дали не са осъществени избрани нарушавания на разпоредбите, е, че е имало беседи с разнообразни лица, за които не е направена докладна бележка. Когато такава липсва, аз, да вземем за пример, няма по какъв начин да видя каква информация е подадена. Оперативният служащ, който е направил беседата, може да не помни каква информация е зародила, защото той има доста работа. На последващо място, в случай че е безкористен, той може да ме подведе ”, изясни Дечев, който преди влизането си в Министерство на вътрешните работи работеше като углавен арбитър в Софийския градски съд.
Във връзка с връзката с освободения основен секретар на Министерство на вътрешните работи Мирослав Рашков, Дечев изясни, че са имали къс диалог, след който са тръгнали голям брой спекулации. По време на срещата новият министър е изразил рецензии към метода, по който са охранявани митингите в София и са позволените вълнения. Заместник-главният секретар Явор Серафимов също е бил неодобрен за отсъствието му след случая " Петрохан ".
“Не се усети Министерство на вътрешните работи да има управление след този случай ”, сподели Дечев.
Чистката в Министерство на вътрешните работи
на 23-ма шефове на регионални дирекции на Министерство на вътрешните работи, както и шефовете на " Национална полиция " и ГДБОП и Жандармерията, Дечев дефинира като наложителни, с оглед сигурността на идните избори през април.
“Освен, другото съображение беше, че ние би трябвало да сме желязно сигурни в шефовете на регионалните дирекции. Това е нещо, което и предходните министри са правели ”, сподели Дечев.
“Както новите, които сме назначили, по този начин и тези, които не сме сменили да не се усещат недосегаеми ”, добави още вътрешният министър. Той изрази убеденост, че тази кадрова политика на служебния кабинет може да предотврати съществени изборни нарушавания.
Преди седмица Дечев беше извикан на изключително поради това, че в почивен ден е изискал от шефа на “Криминална полиция ” да му рапортува по какъв начин върви следствието “Петрохан ”. Срещата се е осъществила в столичен ресторант, което стана мотив за политически спекулации за интервенция в следствието. Полицейският шеф обаче отхвърли да е имало какъвто и да било напън.
В изявлението си пред Генка Шикерова и Миролюба Бенатова вътрешният министър още веднъж изясни, че е получил само 11 страници обобщение на оповестената до този миг обществена информация по следствието.
Смущаващи условия по следствието “Петрохан ”
“Това, което мен ме смути, когато четох кореспонденция на Инспектората (на МВР), който ревизира дали не са осъществени избрани нарушавания на разпоредбите, е, че е имало беседи с разнообразни лица, за които не е направена докладна бележка. Когато такава липсва, аз, да вземем за пример, няма по какъв начин да видя каква информация е подадена. Оперативният служащ, който е направил беседата, може да не помни каква информация е зародила, защото той има доста работа. На последващо място, в случай че е безкористен, той може да ме подведе ”, изясни Дечев, който преди влизането си в Министерство на вътрешните работи работеше като углавен арбитър в Софийския градски съд.
Във връзка с връзката с освободения основен секретар на Министерство на вътрешните работи Мирослав Рашков, Дечев изясни, че са имали къс диалог, след който са тръгнали голям брой спекулации. По време на срещата новият министър е изразил рецензии към метода, по който са охранявани митингите в София и са позволените вълнения. Заместник-главният секретар Явор Серафимов също е бил неодобрен за отсъствието му след случая " Петрохан ".
“Не се усети Министерство на вътрешните работи да има управление след този случай ”, сподели Дечев.
Чистката в Министерство на вътрешните работи
на 23-ма шефове на регионални дирекции на Министерство на вътрешните работи, както и шефовете на " Национална полиция " и ГДБОП и Жандармерията, Дечев дефинира като наложителни, с оглед сигурността на идните избори през април.
“Освен, другото съображение беше, че ние би трябвало да сме желязно сигурни в шефовете на регионалните дирекции. Това е нещо, което и предходните министри са правели ”, сподели Дечев.
“Както новите, които сме назначили, по този начин и тези, които не сме сменили да не се усещат недосегаеми ”, добави още вътрешният министър. Той изрази убеденост, че тази кадрова политика на служебния кабинет може да предотврати съществени изборни нарушавания.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




