Трябва да се гарантира достатъчно подкрепа за сектора в този

...
Трябва да се гарантира достатъчно подкрепа за сектора в този
Коментари Харесай

Министър Иванов в Брюксел: Трябва да се гарантира достатъчно подкрепа за сектора в този труден момент

Трябва да се подсигурява задоволително поддръжка за бранша в този сложен миг. Предлагаме да се покачат самостоятелните и национални тавани по de minimis и да се продължи изключителната поддръжка. Това съобщи министърът на земеделието доктор по време на съвещание на Съвета по земеделие и риболовство в Брюксел. Министър Иванов съобщи поддръжка за Предложението на Европейска комисия за делегиран правилник, задачата на който е да даде изключителна поддръжка за пригаждане на производителите в селскостопанския бранш в изискванията на рецесия.

„ Считаме обаче, че заложените първични критерии за допустимост биха затруднили ефикасното използване на регламента в България. Това би лимитирало кръга на земеделските производители, които могат да се възползват от подкрепяне, и има заплаха част от най-уязвимите стопанства да останат без поддръжка “, сподели още той.

Аграрният министър изясни, че България поддържа ограничения, препоръчани от Европейска комисия, като завишаване на предплатените заплащания и дерогациите, свързани с изискванията за използването на зелените директни заплащания за година на заявяване - 2022 година

Министър Иванов изясни, че България приветства също по този начин включването на секторите земеделие, риболовство и аквакултури във Временната рамка за държавни помощи, с ограничения за обезпечаване на ликвидност, сходни на тези във краткотрайната Ковид рамка.

По думите му опитът на България демонстрира, че този инструмент е подобаващ за обезпечаване на навременна и таргетирана поддръжка на браншове, при които разстройствата са най-изразени.

Той изясни обаче, че препоръчаният в плана оптимален таван от 20 000 евро на дружество е доста по-нисък от заложения във Временната Ковид рамка.

„ Този таван е прекомерно невисок и няма да разреши на страните членки да поддържат в задоволителна степен засегнатите браншове. Предлагаме по тази мярка въобще да няма таван, или в случай че има подобен, той да бъде доста повишен. По този метод секторът ще може да бъде подкрепят съответно на създалата се обстановка “, сподели още той.

Министърът на земеделеито разяснява, че към сегашния миг България е достигнала националния си таван във връзка с помощта de minimis в селскостопанския бранш, заради което тази опция на подкрепяне не може да бъде дейно употребена.

„ В същото време считаме, че това е сполучлив инструмент, който дава опция на страните членки бързо да се оправят с краткосрочните негативни последствия, произлизащи от непредвидени събития. В тази връзка предлагаме да се покачат самостоятелните и национални тавани “, сподели още той.

Министър се изрече и в поддръжка на използването на нова изключителна мярка или продължение на използването на изключителната поддръжка за земеделските производители и дребни и междинни предприятия със средства от ПРСР.

По време на съвещанието беше разисквано и положението на бранш „ Рибарство “.

От страна на България беше декларирана позицията, че актуалната невиждана обстановка, обвързвана с продължаващия растеж на индустриалните разноски, в комбиниране със мощно изразените отрицателни резултати от войната в Украйна изправя черноморския район и в частност -  българското риболовство, в това число секторите на аквакултура и преправка, пред все по-сериозни провокации.

В българската позиция се показва, че би трябвало да се търсят незабавни и съответни решения с принадлежности за  покрепа от остарелия и новия фонд за морско дело и риболовство, които следва да компенсират и смекчат отрицателното влияние на посочените процеси.

По време на Съвета по земеделие и риболовство министър Иванов организира разговри с министрите на Франция - Жулиен Денорманди (ротационен ръководител на Съвета), на Румъния – Адриан Чесною, на Дания - Расмус Прен, на Хърватия – Мария Вучкович и на Гърция – Георгиус Георгантас.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР