Енергиен експерт: Ако проблемът в Близкия Изток продължи до края на април, ще се стигне до критичен сценарий
„ Трябва да почнем да мислим какво да направи страната, в случай че се стигне до дефицит на дизел ”, съобщи енергийният специалист Боян Рашев в предаването „ Здравей, България ”.
Той очерта сериозен сюжет, при който Европа и България могат да се изправят пред действителна липса на горива още в края на април, в случай че спорът в Близкия изток и напрежението към Ормузкия пролив не бъдат овладени навреме.
Рашев уточни, че сега на световно равнище се регистрира недостиг от 13 милиона барела нефт дневно спрямо края на февруари.
„ Физически дефицит в Азия към този момент има от известно време. Последните кораби, които са напуснали протока преди края на февруари, към този момент стигат Европа ”, изясни специалистът.
Според него най-големият риск за континента е обвързван с наличността на керосин и дизел, защото потенциалът на европейските рафинерии е мощно стеснен.
Експертът изрично се разгласи срещу административното контролиране и слагането на тавани на цените.
„ Преди всичко не би трябвало да се пипат цените на горивата. В момента, в който почнем да пипаме цените, това би провокирало дефицит, просто тъй като ние ще продължим да си живеем обикновено, ще продължим да си купуваме и да пътуваме ”, акцентира Рашев.
Той изясни, че цената е класическият механизъм, посредством който се лимитира потреблението в обстановка на недостиг, и всяка интервенция би довела до скриване на продуктите от пазара.
Боян Рашев означи, че България е в относително по-сигурна позиция по отношение на други европейски страни.
„ В Европейския съюз Нидерландия, Белгия, Румъния и България са четирите страни, които създават на лична територия задоволително горива от всички типове и имат капацитет да изнасят. Останалите страни са чисти вносители ”, изясни той. Той акцентира значимостта на локалната рафинерия, която към момента работи на оптимален потенциал.
Експертът предизвести и за дълготраен риск, обвързван с производството на торове, което изисква огромни количества газ.
„ Следващата огромна рецесия ще бъде обвързвана с това, че няма задоволително торове и надлежно няма да има задоволително хранителна продукция. Затова би трябвало да се намерения за ограничение на износа на торове отвън Европейския съюз ”, заключи Боян Рашев.
Той очерта сериозен сюжет, при който Европа и България могат да се изправят пред действителна липса на горива още в края на април, в случай че спорът в Близкия изток и напрежението към Ормузкия пролив не бъдат овладени навреме.
Рашев уточни, че сега на световно равнище се регистрира недостиг от 13 милиона барела нефт дневно спрямо края на февруари.
„ Физически дефицит в Азия към този момент има от известно време. Последните кораби, които са напуснали протока преди края на февруари, към този момент стигат Европа ”, изясни специалистът.
Според него най-големият риск за континента е обвързван с наличността на керосин и дизел, защото потенциалът на европейските рафинерии е мощно стеснен.
Експертът изрично се разгласи срещу административното контролиране и слагането на тавани на цените.
„ Преди всичко не би трябвало да се пипат цените на горивата. В момента, в който почнем да пипаме цените, това би провокирало дефицит, просто тъй като ние ще продължим да си живеем обикновено, ще продължим да си купуваме и да пътуваме ”, акцентира Рашев.
Той изясни, че цената е класическият механизъм, посредством който се лимитира потреблението в обстановка на недостиг, и всяка интервенция би довела до скриване на продуктите от пазара.
Боян Рашев означи, че България е в относително по-сигурна позиция по отношение на други европейски страни.
„ В Европейския съюз Нидерландия, Белгия, Румъния и България са четирите страни, които създават на лична територия задоволително горива от всички типове и имат капацитет да изнасят. Останалите страни са чисти вносители ”, изясни той. Той акцентира значимостта на локалната рафинерия, която към момента работи на оптимален потенциал.
Експертът предизвести и за дълготраен риск, обвързван с производството на торове, което изисква огромни количества газ.
„ Следващата огромна рецесия ще бъде обвързвана с това, че няма задоволително торове и надлежно няма да има задоволително хранителна продукция. Затова би трябвало да се намерения за ограничение на износа на торове отвън Европейския съюз ”, заключи Боян Рашев.
Източник: lupa.bg
КОМЕНТАРИ




