Министър Цоков: За 3 години ще дадем 3 млн. лв по програма за пътна безопасност на децата
„ Трудно се приказва за по този начин покруса. Искрени съболезнования към фамилията, околните, приятелите, съучениците и учителите на 15-годишният Филип. Обществото ни към момента разрешава да се случват такива неща “, сподели в предаването „ Защо, господин министър “ министърът на образованието Галин Цоков.
„ МОН и Агенцията по сигурност за придвижването ще сътвори стратегия за образование на учениците, с цел да може да се увеличи сигурността им на пътя. Но това не е задоволително, тъй като даже и човек да пресича вярно – той отново е застрашен “, уточни той.
„ Учителите и учениците, които излязоха на митинг, тъй като по този начин се ражда гражданско общество. Те демонстрират емпатия и просоциално държание. Поколенията след нас са на хора, които имат лично мнение и го пазят. Трагедията може да има положителен резултат към непримиримостта и нетърпимостта на младежите към протичащото се “, акцентира той.
Във връзка с предстоящите блокади на зърнопроизводители министърът помоли да бъдат пропускани учебни рейсове.
„ Трябва да ви кажа, че от тази образователна година 100 хиляди възпитаници употребяват тази услуга. От вашето студио приканвам да пропущат децата “.
Промени в образователната стратегия
„ Промяната би трябвало да е в няколко направления. Основната задача ще бъде по какъв начин да структурираме образователното наличие в рамки, които са ориентирани към образуване на умения и компетентности на децата. Нашита упоритости и това, което би трябвало да създадем с депутатите, е смяна в Закона за учебно и предучилищно обучение, обвързвана със структурираното на образователното наличие. Ако то се структурира, тъй че учениците да имат умения и компетентности, а освен възпроизвеждане на познания, служещи за образуване на оценки, нашата система може да се промени “, добави министърът.
„ За изпитите на седмокласниците увеличихме времето за първия модул с 15 минути. Може следващата година учениците да покачат своите резултати. Нашата концепция и това, върху което ще работим, е оценяването върху умения и компетентности, а освен на познания “, акцентира Цоков.
„ Изпитите са ориентирани към възпроизвеждане на познания. С частни уроци и школи те образуват модели на решение на задания. Ако дилемите бъдат компетентностно насочени, свързани с уменията и практическото използване на знанието на учениците, тогава ще отпадне нуждата от частни уроци “, разяснява министърът на образованието.
„ Има предложение за смяна на началния час за учебните заведения. 8 часа ще бъде началният час. Ще има изключения за учебни заведения, в които учениците са на две смени “, добави той.
„ Аз знам, че традицията дълги години е била образователната година да стартира на 1 септември. Аз не съм за смяна сега на първия образователен ден. Централизацията на системата прави това учебните заведения да стартират на една и съща дата “, изясни Цоков.
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков разпореди цялостна инспекция след необикновен случай в пловдивското приблизително учебно заведение „ Найден Геров “, в което на умряло дете са писани оценки.
„ Това минава всевъзможни правила. Това е нещо, което надълбоко развълнува всички сътрудници. Най-тъжното е, в случай че инспекцията откри и други случаи и в други учебни заведения. На базата на отчета ще забележим какви санкции могат да се наложат “, акцентира той.
„ Доброто обучение е това, което прави децата и учениците знаещи, изследващи, способени и на първо място – щастливи “, сподели още Галин Цоков в " Защо, господин министър " с Жени Марчева.