Тристранният съвет не постигна съгласие по проектобюджета за тази година,

...
Тристранният съвет не постигна съгласие по проектобюджета за тази година,
Коментари Харесай

НСТС не постигна съгласие по проекта за бюджет на служебния кабинет

Тристранният съвет не реализира единодушие по проектобюджета за тази година, препоръчан от служебното държавно управление. Консенсус няма и за бюджетите на Държавното публично обезпечаване и Националната здравноосигурителна каса.

В предлагането на служебния кабинет е заложен рекорден недостиг от 6,4% и нов дълг от над 13 милиарда лв.. Предвижда се още минималният застрахователен приход от 1 юни да се усили на 780 лв. и осъвременяване на пенсиите с 12% от 1 юли.

И работодателите, и синдикатите показаха съществени терзания за недостига от 6,4 %, както и от опцията за нужда от в допълнение дългово финансиране на страната от над 13 милиарда лв..

Социалният министър Лазар Лазаров разяснява, че и трите проектобюджета - на Държавното публично обезпечаване, на Националната здравноосигурителна и на държавния бюджет са направени с еднакъв метод – приходите и разноските са планувани на база настоящото в този момент законодателство, без въвеждане на нови политики.

Лазаров посочи, че предложенията на обществените сътрудници са свързани с смяна на един или различен параметър и осъществяване на една или друга политика.

Според Любослав Костов от КНСБ в бюджета има капацитет за по едно и също време увеличение на приходите и понижаване на недостига при положително бюджетно обмисляне и политическа воля. Той разясни, че са изработили в детайли мнение по отношение на това къде има недофинансиране - за всеки един бранш и всяко министерство.

От КТ „ Подкрепа ” упорстват за растеж на заплатите в обществения бранш не със заложените 10%, а с 15 до 30%. Синдикатът се разгласи и за прогресивно подоходно облагане и необлагаем най-малко върху минималната заплата. Според тях минималното заплащане незабавно би трябвало да се вдигне на 850 лева По думите му свръхпечалбите, които са били генерирани и благодарение на обезщетенията от държавния бюджет, следва да бъдат обложени.

Работодателите не застанаха зад предложенията на служебния кабинет поради прекомерно високия недостиг. Цветан Симеонов от Българска комерсиална промишлена палата, разяснява, че заложеният недостиг е повече, в сравнение с може да се допусне за една страна, която желае да е част от еврозоната. От бизнеса не поддържаха и нарастването на заплатите в обществения бранш.

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова разяснява, че план-сметката е огледало на политиките и решенията, които са признати от предходните Народни събрания. Тя акцентира, че в изчисленията не са включени препоръчаните от служебния кабинет приходни ограничения, отнасящи се до измененията в данъчните закони.

Предстои трите плана - за държавния бюджет и за бюджетите на ДОО и НЗОК да бъдат импортирани за разглеждане в Народното събрание.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР