Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави без разглеждане

...
Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави без разглеждане
Коментари Харесай

ВАС прекрати делото срещу решението на КЗК да върне Аркад за строител на газопровод от границата с Турция до Сърбия


Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) остави без разглеждане жалбата на Консорциум „ Газово развиване и уголемение в България “ /ГРРБ/ против решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по избора на реализатор на газовия план за създаване на 474 км от турско-българската до българо-сръбската граница за транспорт на природен газ от " Турски поток " и други източници през територията на България към Сърбия и Европейски Съюз. Това излиза наяве от известие на пресцентъра на Върховен административен съд, съгласно което че с определението си съдът приключва производството по делото.

Припомняме, че в откритата процедура за избор на реализатор участваха трима претенденти - " ОТ Industries Fovallkozo Zrt., OT Industries - KVV Kivitelezo Zrt. ", консорциумът „ Газово развиване и уголемение в България “ и ДЗЗД „ Консорциум Аркад “. От процедурата бе отхвърлен OT Industries - KVV Kivitelezo Zrt. ", защото съгласно възложителя не дава отговор на поставените критерии за асортимент.

В края на май българският газопреносен оператор " Булгартрансгаз " декласира „ Аркад “ с претекста, че не е подал в точния момент редица нужни документи. Междувременно стана ясно, че ГРРБ са показали по-добра оферта. Становището на Комисия за защита на конкуренцията обаче е, че препоръчаната от ГРРБ отстъпка от в началото оферираната цена за осъществяване на поръчката съставлява неприемливо изменение на офертата отвън периода, регламентиран в Закона за публичните поръчки.

На 27 юни Комисия за защита на конкуренцията анулира решението на „ Булгартранзгаз “ за декласиране консорциума „ Аркад “ и започване на диалози с ГРРБ.


Огласеното през днешния ден определение на висшите магистрати е на съображение липса на воля за обжалване от страна на консорциума " Газово развиване и уголемение в България ". Тя е установена по отношение на постъпила по делото писмена молба от " Комплишънс Дивелъпмънт С.А.Р.Л. " - клон България, който е един от участниците в Консорциума.

Според съдиите участниците в Консорциума не са подали независима оферта и затова нямат право да подават независими касационни тъжби против решението на Комисия за защита на конкуренцията.

Определението може да се апелира в 7-дневен период пред петчленен състав на Върховния административен съд с частна тъжба.
Изборът за реализатор за сектора от турско-българската до българо-сръбската граница беше стартирана в края на предходната година. На България ще са нужни над 2,8 милиарда лв. за създаване основната тръба в посока от компресорната станция в Петрич през Провадия към Сърбия.

В извършената от " Булгартрансгаз " спортна процедура за избор на реализатор най-хубавата оферта за построяването на инфраструктурата на газопреносната инфраструктура до българо-сръбската граница предложи Арабско-италианският консорциум " Аркад ". Консорциумът " Аркад " е обединяване на „ Аркад Ей Би Би С.п.А. “ - Италия и „ Аркад Енджиниъринг енд Констракшънс Къмпъни “ - Саудитска Арабия.

Избраният консорциум предлага цена 1,288 милиарда евро при строителство в границите на 250 календарни дни или 1,102 милиарда евро при строителство за 615 дни. Офертата на втория позволен в конкуренцията италиано-люксембургски консорциум е със доста по-висока цена.

Новото трасе ще минава редом на северния магистрален газопровод в посока западната граница. Очаква се след 2020 година по тези тръби да идва газ най-малко от три самостоятелни източници, както упорства директивата не Европейска комисия. Компаниите, които подписаха контракти за транспорт на газ по бъдещата тръба, са съветската " Газпром Експорт " и швейцарската МЕТ.

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР