Румен Радев: Държавата смята да измъкне от джобове на работещите над 1 млрд. лв.
Три са главните неща в бюджета за 2026 година, с които не сме съгласни. Едното е несъразмерните държавни обществени разноски, които основават изключителни диспропорции на пазара на труда и то освен в опълчването на частна и бюджетна сфера, само че и вътре в самата бюджетна сфера. Ние имаме свръхфинансиране на репресивния уред и очевадно недофинансиране на други сфери. Това точно е повода за митингите на синдикатите.
Това разяснява пред Нова нюз Румен Радев, ръководител на УС на АИКБЛ.
Второто фундаментално нещо в бюджета, с което няма по какъв начин да се съгласим, е фундаменталното изземване през 2026 година на приход от работещите в действителния бранш - от всички работещи, на над 1 милиарда лева посредством увеличението на осигурителната тежест. Третото е, че ние продължаваме с парадокса, че непрекъснато залагаме в бюджетите недостиг, изясни той.
Коренът на казуса е в едно и също нещо - вместо да харчим от парите, които сме изхарчили и по естествен метод да се случват нещата, ние залагаме дефицити. Тези дефицити ще се финансират през бързо увеличаващи се заеми и повдигане на налози и най-вероятно това д налозите ще се случи. И като похлупак на всичко лихвите ще станат тройни, разяснява той.




