Три пазарджишки гимназии въвеждат обучение по нови професии. Става дума

...
Три пазарджишки гимназии въвеждат обучение по нови професии. Става дума
Коментари Харесай

Три пазарджишки гимназии въвеждат обучение по нови професии

Три пазарджишки гимназии вкарват образование по нови специалности. Става дума за ПГ по механоелектротехника, ПГ по селско стопанство “ Царица Йоанна “ и ПГ по строителство и архитектура.

Това стана ясно от разисквания на съвещание на регионалната комисия по заетостта план за държавен план-прием по специалности и специалности за образователната 2023-2024 година в област Пазарджик. Планът планува в Професионалната гимназия по механоелектротехника да се усвоява специалността „ Техник на електронна техника “, компетентност „ Микропроцесорна техника “, в Професионалната гимназия по селско стопанство „ Царица Йоанна “- специалност „ Животновъд “, компетентност „ Говедовъдство “.

В Професионалната гимназия по строителство и архитектура бъдещите деветокласници ще имат опция да учат за „ Оператор в дървообработването “, компетентност „ Производство на мебели “ и компетентност „ Производство на тапицирани произведения “, съобщи offnews.bg.

За образователната 2023/2024 година държавен план-прием в VIII клас в профилираните и в професионалните гимназии, в паралелките за профилираната подготовка в междинните учебни заведения и в професионалните гимназии и в паралелките за професионална подготовка в обединените учебни заведения на територията на област Пазарджик ще бъде разгласен в 42 учебни заведения на територията на региона.

Броят на учениците, завършващи седми клас (основно образование) в дванадесетте общини на региона, е общо 2325 и те ще аплайват за банкет в 34 профилирани и 61 професионални паралелки.Профилирано образование ще предложат 15 междинни учебни заведения, 3 профилирани гимназии и 2 обединени учебни заведения.

В плануваните 34 профилирани паралелки ще се предложи образование по разнообразни профили – „ Чужди езици “, „ Математически “, „ Музика “, „ Предприемачески “, „ Природни науки “, „ Софтуерни и хардуерни науки “, „ Хуманитарни науки “, „ Икономическо развиване “. Паралелките със STEM-профил „ Природни науки “, „ Софтуерни и хардуерни науки ”, „ Предприемачески “ и „ Математически “ са 21, с сбор възпитаници 546.

За образователната 2023/2024 година професионално обучение и образование ще се осъществя в 28 учебни заведения, от които 15 професионални гимназии, от които 8 – държавни и 1 – национална, 7 междинни учебни заведения.

Професионалното образование по специалности и специалности, препоръчано за образователната 2023/2024 година във всички учебни заведения е подкрепено от работодателски организации.
Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР