Три години затвор условно получи капитанът на товарния кораб „Вера

...
Три години затвор условно получи капитанът на товарния кораб „Вера
Коментари Харесай

Три години условно за капитана на „Вера Су“

Три години затвор условно получи капитанът на товарния транспортен съд „ Вера Су “, откакто окръжният съд в Добрич утвърди импортираното съглашение по досъдебно произвеждане на Национална следствена работа – София.
Изпълнението на наказването се отсрочва за период от пет години, а 59-годишният обвиняем ще би трябвало да заплати половината от направените по делото разноски в общ размер от 7203.47 лева, оповестиха от прокуратурата, представена от БГНЕС.
Хайдар Ергюн беше притеглен дружно с втория му асистент – капитан, който е бил на вахта в нощта на случая към наказателна отговорност от Окръжна прокуратура – Добрич за това, че е позволил плавателният съд да заседне, като по този начин е предизвикал обилни повреди на непознат парцел и е основал заплаха за живота на другиго.
На 20 септември 2021 година в акваторията на Черно море, в региона сред село Камен бряг и к.к. „ Русалка “, корабът „ Вера Су “ край крайбрежията на околност Яйлата. В хода на следствието на случая е открито, че капитанът му позволил транспортното средство да плава с оперативно неработеща система за надзор на вахтения на мостика, а навигационната вахта на мостика през тъмната част на денонощието включвала само вахтен помощник-капитан без включен наблюдаващ.
Това довело до засядането на плавателният съд и основало заплаха за доста разваляне на непознат парцел – транспортен съд. Деянието е осъществено с деяние и при форма на виновността възможен предумисъл.
Обвиняемият Хайдар Ергюн призна виновността си и одобри избраното му наказване, като се отхвърли от по-нататъшното разглеждане на делото по общия ред.
Одобреното от Окръжен съд–Добрич съглашение е със силата на присъда и не предстои на обжалване.
По отношение на втория обвинен по случая, след връщане на делото от съда, против него ще бъде направен и импортиран обвинителен акт.
Действията по следствието на другите две посоки не престават в настрана досъдебно произвеждане. Освен аргументите и събитията, при които е настъпила самата злополука, се работи за обяснява има ли замърсяване на морската вода и настъпили ли са вреди за природата, както и дали дейностите на оправомощените държавни органи са били съответни, навременни и верни и налице ли е безучастие от страна на едно или повече длъжностни лица, което може да докара до екологична злополука в местността Яйлата и района.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР