Първият в света авиационен газотурбинен двигател, задвижван с течен водород, премина успешно наземните тестове
Три френски компании – Turbotech, Safran и Air Liquide – се сплотиха, с цел да ревизират опцията за потребление на течен водород като гориво за газотурбинни мотори. Наземните проби са сполучливи. Разработчиците възнамеряват да реализират енергийната компактност, нужна за авиацията, и да подсигуряват, че водородните задвижващи системи могат елементарно да бъдат интегрирани в леките самолети.
Преди към година Safran и Turbotech организираха сполучливи наземни тествания на TR-R90 – дребен турбовитлов мотор, предопределен за дребни самолети. Двигателят се захранваше с водород в газообразно положение. Тестът беше част от плана BeautHyFuel, който сплотява главно производители на самолети, с цел да изследва капацитета на водородното гориво за леки самолети.
В средата на януари тази година Safran и Turbotech, дружно с Air Liquide, производител на механически газове и съоръжение за предпазване, тестваха газотурбинен мотор, захранван с течен водород. Това е първият случай, в който този тип гориво се употребява в мотор, предопределен за авиацията, написа New Atlas.
Водородът постоянно е определян като идеалната опция на изкопаемите горива. Първо, той дава съвсем три пъти повече сила на единица маса спрямо авиационния парафин: към 33 kWh/kg. Второ, изгаряйки при ниски температури, той отделя единствено вода като непряк артикул.
При температура от към 1000 ºC обаче азотът във въздуха реагира с кислорода. При това се образуват азотни оксиди, които, когато падат с преваляванията, основават „ киселинни дъждове “. За да се предотврати тази реакция, се употребяват разнообразни технологии за изстудяване. Освен това производството и съхранението на водородно гориво (особено на течното гориво) изисква особено съоръжение и инфраструктура.
Въпреки това консорциумът се надява сполучливо да преодолее всички тези компликации и да сътвори условия за появяването на стопански рентабилна чиста гражданска авиация.