Три брадати лешояда бяха пуснати в Сливен
Три брадати лешояда бяха пуснати алегорично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в особено изкуствено гнездо. Официалното събитие се състоя в крепостта „ Туида “ в Сливен.
Лешоядът Балкан е излюпен в избавителния център на „ Зелени балкани “, а Боев и Лайф са донесени от зоопарка “Злин ” в Чехия, съобщи Българска национална телевизия.
Птиците са първите на Балканския полуостров след окончателното им изгубване през 70-те години на предишния век. Последната птица в открита мъртва в Природен парк „ Сините камъни “ през 1974 годна. Експертите дефинират 2025 г, като пробна и основна за плана за Балканите. Лешоядите ще доближат полова зрялост след към 7-8 години, това е и една от аргументите толкоз мъчно да се възвръщат в природата, отглеждайки по едно малко на година. Трите птици бяха извадени от клетките и присъстващите имаха опция да се снимат с тях, след което бяха отведени към изкуственото гнездо в планината. Екип от доброволци ще се грижи през идващите три месеца за тяхното оцеляване. Пускането на лешоядите се трансформира в празник в крепостта „ Туида “. Официални посетители бяха зам.-министъра на земеделието Янислав Янчев, кметът Стефан Радев, представители на посолствата на Чехия и Кралство Испания, доста другари на идеята за запазване на природата, жители и посетители на Сливен.
Ивелин Иванов - началник план „ Зелени балкани “: " Те общоприетоо изхвърчат от гнездата си на 120-дневна възраст т.е. към 30 дни ние ще ги настаним покрай резерват „ Кутелка “ изкуствени гнезда. Ще ги храним по метод, по който да не виждат нашето наличие, с цел да не привикват с хората. След 30 дни те би трябвало да изоставен сами новото си гнездо. След това следва дълъг интервал на акомодация, посредством поддържане, посредством постоянно следене, те всички са снабдени с GPS предаватели. Предстои да порастват 7-8 години и чак тогава стават полово зрели, и чак тогава стартира да се развъждат. "
Д-р Руско Петров, действен шеф на Спасителния център за диви животни: " Аз персонално се надявам през 2032 – 2033 година да се похвалим с най-малко съставяне на някаква двойка на територията на България. Но следва един доста дълъг интервал може би от 15 години, в който ще надграждаме и ще би трябвало да освобождаваме птици на територията на България, с цел да може да се образуват повече двойки брадати лешояди. "
