В психиатриите са готови на колективни оставки
Трети ден не престават митингите на чиновниците в психиатричните лечебни заведения и отделения в България. Основните аргументи за недоволството остават същите – хронично недофинансиране, тежки условия на труд и липса на съответна кадрова политика.
" Днес завършва този митинг, само че не завършва нашата борба. Приключи първият стадий. Всички знаем по какъв начин завърши. То не беше ориентирано особено към нас, само че разбрахме, че са признати 5%, което е обидно, смешно, унизително. Сега ние ще подготвим писмо до министъра, в което да желаяме среща, и ще подготвим по съответния ред протест пред Министерството на здравеопазването - към този момент да ни видят, че ние съществуваме, тъй като до сегашния миг се вършат, че нас ни няма. Не ни чуват, не ни виждат, не ни изслушват, дори не идват да видят ", заяви шефът на Държавната психиатрична болница " Св. Иван Рилски " д-р Цветеслава Гълъбова в студиото на " Денят ON AIR ".
Според нея в българското общество и институции липсва схващане за смисъла на психологичното здраве. Въпреки че секторът не изисква скъпа инсталация или високотехнологични проучвания, потребността от квалифицирани фрагменти и положителни условия е голяма.
За страдание, мотивацията за работа в психиатричните лечебни заведения е на сериозно ниско равнище заради неналичието на финансова поддръжка и благоприятни условия за кариерно развиване.
Още по-притеснителен от неналичието на финансиране е казусът с липсата на фрагменти. В психиатричните лечебни заведения работят главно лекари и медицински сестри в пенсионна възраст, а младите експерти заобикалят бранша поради ниските заплати и тежките условия на труд.
" Обмисляме след срещата с министъра, след митинга пред Министерството на здравеопазването, един вид, който за момента е научен, само че не е неосъществим – колективно персоналът на 12-те лечебни заведения да подаде оставки. Ако това се случи, какво ще стане с пациентите? Не знам. Когато към този момент не сме на работа, това ще бъде грижа на страната. Това е като последна мярка. Но последна мярка, тъй като ние поискахме 50% нарастване на заплатите, а те ни дадоха 5% ", сподели още доктор Гълъбова пред Bulgaria ON AIR.
След като държавният бюджет към този момент е признат, опциите за в допълнение финансиране наподобяват лимитирани. Въпреки това протестиращите упорстват за актуализация и намиране на запаси в бюджета.

