Трансплантацията на черен дроб е една от най-сложните операции в

...
Трансплантацията на черен дроб е една от най-сложните операции в
Коментари Харесай

С чернодробна трансплантация връщаме надеждата на много хора


Трансплантацията на черен дроб е една от най-сложните интервенции в хирургията, а за доста хора е единственият късмет за естествен живот. Прилага се както при възрастни, по този начин и при деца. Повече по тематиката споделя проф. доктор Ремзи Емироглу, един от топ специалистите на лечебни заведения Acibadem (Турция) в региона на чернодробните трансплантации.



Проф. Емироглу, какви са индикациите за трансплантация на черен дроб при деца и възрастни?

При възрастните най-честата индикация е хепатит, а при децата жлъчна атрезия - това е заболяване, което се среща при новородени. Но трансплантация на черен дроб може да се предложи и в някои случаи на автоимунни болести, като автоимунен хепатит и първична цироза. Освен това, някои злокачествени промени на черния дроб могат да наложат трансплантация, както и фулминантна чернодробна непълнота. Напоследък се усилват трансплантациите вследствие от чернодробна стеатоза и алкохолен хепатит, тъй като нараства броят на пациентите, които страдат от тези болести. Ако тези положения доведат до цироза, ние би трябвало да препоръчаме чернодробна трансплантация.

Какви типове чернодробни трансплантации правите в Acibadem?

В взаимозависимост от донора има два типа чернодробни трансплантации – от жив и от трупен донор. Но също така, трансплантациите могат да се разделят на: ортотопични (когато заменяме повредения черен дроб със здрав), хетеротопични (присаждаме черен дроб, само че резервираме и увредения) и частична трансплантация (заменяме целия повреден орган с част от черен дроб от донор). Ние имаме забележителен опит в хетеротопичните трансплантации, само че те се ползват рядко, нормално при хора с метаболитни болести и фулминантно чернодробно увреждане. Най-често вършим ортотопични трансплантации. Що се отнася до частичните трансплантации, това е най-често прилаганата интервенция, когато работим с жив донор. Черният дроб е единственият орган в човешкото тяло, който има способността да регенерира. Когато живият донор подарява част от своя орган, с цел да избави обичан човек, останалата част може да възобнови функционалностите си без съществени затруднения.

Каква са критериите за съгласуемост сред донора и реципиента на черния дроб?

При чернодробна трансплантация съгласуемост на кръвната група е задоволително изискване. Но от огромно значение е и здравословното положение на донора. То би трябвало да е доста положително, донорът не би трябвало да страда от никакво съществено заболяване, не би трябвало да взема никакви характерни медикаменти, серологичното проучване за хепатит би трябвало да е негативно. Освен това, оценяваме положението и размера на черния дроб. Ако всичко е в естествените параметри, тогава пристъпваме към трансплантацията.

Кои са най-трудните интервенции и кои са най-успешните трансплантации?

Най-трудна е трансплантацията на черен дроб от жив донор, тъй като в този случай имаме двама пациенти, за които би трябвало да се погрижим. Длъжни сме да съхраним здравето на донора, тъй като на процедура изваждаме част от черния му дроб, а реконструкцията на съдовете и жлъчните пътища е много комплициран развой. Мисля че това е една от най-трудните интервенции изобщо в хирургията. Тъй като нямаме задоволително трупни донори, множеството трансплантации се правят с орган, дарен от жив донор. Всъщност 80% от чернодробните и 85% от бъбречните трансплантации в Турция са от жив донор. Ако имаше международна ранглиста в това отношение, Турция щеше да е преди всичко по бъбречни трансплантации от жив донор и на второ при чернодробните, след Южна Корея.

Какъв е опитът на Турция и надлежно на Acibadem във връзка с чернодробните трансплантации?

В нашата страна това са постоянно прилагани интервенции, вършат се към 1400 трансплантации на черен дроб годишно и 3500 на бъбрек, и 80-85% от тях са от живи донори. Тези числа приказват за опита ни в тези интервенции. Освен това, трансплантациите са доста добре контролирани в Турция от Министерството на здравеопазването. Трансплантационните центрове подлежат на регулярна оценка, а успеваемостта би трябвало да бъде над 85%. Ако не дава отговор на наложителните условия, центърът се затваря.

Доколко трансплантираните пациенти могат да водят естествен живот след интервенцията?

Нашата цел с една прецизна и сполучлива трансплантация е да дадем на пациента опцията още веднъж да води естествен живот. И сме щастливи да забележим, че се усеща добре. Тези пациенти могат още веднъж да работят, да спортуват – не са ли това съставките на един естествен живот.

Кои са най-успешните Ви случаи?

Най-интересните случаи са педиатричните. Преди три месеца доведоха при нас малко момиченце от Алжир, 6-месечно, с тегло едвам 5 кг. Беше толкоз дребна и нежна. Колебаех се за трансплантацията, само че на детенцето не му оставаше доста и в последна сметка взехме решение да я създадем. Сега тя е доста добре, наддаде на тегло, възвърна си здравето. Голяма наслада е да я виждаш по какъв начин пораства и се развива. А фотосите преди и след интервенцията демонстрират, че сме взели най-правилното решение за дребния пациент. Всъщност при нас има доста тежки случаи, доста пациенти идват лишени от всякаква вяра и ние на процедура им връщаме живота.

Как се отразяват тези сложни интервенции на медицинския екип?

За нас тези интервенции са всекидневие, тъй че към този момент не ги възприемаме като толкоз комплицирани. През последната година в Acibadem са осъществени 160 трансплантации на черен дроб и 320 бъбречни трансплантации. За нас те са част от нормалния ни професионален живот.

За спомагателна информация и консултация:

http://www.acibadem.bg/a-class-journey/contact/

тел. 0895584088

+905309768394 (с viber и whatsapp)

+902165444664(Централа Истанбул)

 

 

 

 

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР