Трансграничното сътрудничество е от изключителна важност за всички страни и

...
Трансграничното сътрудничество е от изключителна важност за всички страни и
Коментари Харесай

Ръководителят на делегацията на ЕС в Скопие: Сътрудничеството между България и РС Македония е по-важно от всякога

Трансграничното съдействие е от изключителна значимост за всички страни и в границите на европейският подтекст. Искам да изкажа признателност за този план „ Европа на Балканите: Заедно посредством познание “, както и за напъните, които се поставят в региона на европейската интеграция, сподели в Скопие Михалис Рокас, началник на Делегацията на Европейски Съюз в Република Северна Македония. Той взе участие в трансгранична конференция по план „ Европа на Балканите: Заедно посредством познание “ в Скопие, съобщи Българска телеграфна агенция. 

Един от най-важните принадлежности на Европейски Съюз за поддръжка е трансграничното съдействие - по повод освен на районното съдействие, само че и също за районната непоклатимост и непоклатимост, което е извънредно значимо за задачите, които сме си сложили с този план, уточни Рокас.

Той посочи, че трансграничното съдействие не е единствено един развой, при който се реализира единствено връзка, а общ развой, в който се споделя разцвет и непоклатимост за всички.

Сътрудничеството сред България и Северна Македония в този момент е по-важно от всеки път. Това събитие отбелязва задължението на двете страни да засилят своите двустранни връзки и да промотират районното развиване, икономическия напредък и културния продан. Това съдействие е проява на трайното партньорство, построено сред двете страни и споделената им визия за едно устойчиво, проспериращо и европейско бъдеще, сподели още Рокас. Той посочи, че в тази ситуация с Р Северна Македония, Европейски Съюз е създала двустранно съдействие и рамки за сходно с пет от прилежащите страни, а точно – България, Косово, Албания, Гърция и Сърбия. Тези партньорства са основани на взаимното почитание, споделени цели и ангажираност за това да се откри общото начало в адресирането и спаряването с проблемите, пред които сме изправени, акцентира Рокас.

По думите му съдействието сред България и Р Северна Македония има дълбоки корени и стартира още преди формалната институционализация през трансгранични стратегии, финансирани от Европейски Съюз. Рокас напомни, че първият проведен опит за трансграничното съдействие е изработен през програмата ФАР през април 2004- 2006 година, с което се поставят основите за бъдещото развиване на взаимни начинания сред двете страни. Следвайки тази стратегия, след това са въведени и няколко други стратегии, добави той.

Според него през последните години са положени старания, които са довели до основни резултати. Одобрените до този миг планове са 184, от които 178 са изцяло приключени. Останалите са във фаза на осъществяване. Допълнително в идващите седмици се чака да бъдат подписани контракти за дотации за осем нови плана, уточни още Рокас.

Чрез тази финансова поддръжка от Европейски Съюз, която дава повече от 70 милиона евро под формата на финансиране за последните три програмни интервала, по тази стратегия са осъществени голям брой провокации и има достижения в доста браншове.

Рокас посочи, че един от най-съществените планове в сегашния миг, е построяването на трансграничната връзка сред Струмяни и Берово, известна още като Клепало. Тя ще даде директна директна връзка сред България и Р Северна Македония. Този план е от извънредно значение за възстановяване на транспортната инфраструктура и улеснението на придвижването на хора и артикули, уточни още Рокас. Той напомни, че планът сега е в първата си фаза на осъществяване, а цената му надвишава 11 милиона евро. 

Европейски Съюз поддържа в дълготраен проект пътят на РСМ към европейската интеграция посредством инструмента за оказване на предприсъединителна помощ. Инвестирани са повече от 1 милиарда 250 млн. в страната, тъй че да да бъде подкрепена, да бъдат подкрепени промените, икономическото развиване, построяването на институциите - всичко това е значим детайл при подготовката на РСМ за присъединяване за участие в Европейски Съюз.

Ние сме доста мощно ангажирани с това партньорство. Европейски Съюз продължава да поддържа и ще продължи да поддържа РСМ по нейния път към цялостно участие в Европейски Съюз, като подсигурява, че институциите, жителите и бизнесът са напълно подготвени да прегърнат и да се възползват от опциите, както и отговорностите, които идват от това участие, сподели още Рокас.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР