Трима загинаха в челен сблъсък край Пловдив, шофьорът на ТИР-а е обвинен
Трагичен случай окървави пътя край Пловдив. Трима души от едно семейство починаха при преден конфликт сред ТИР и лек автомобил. Катастрофата стана на Околовръстния път на Пловдив, на кръстовището с улица „ Захариново “, малко преди среднощ.
При случая на място умират 43-годишна жена, 42-годишният й брачен партньор – Тодор Пушков, и 14-годишната им щерка. Оцеляло е седемгодишното им момиченце, което е пътувало в защитно столче. Детето е настанено в реанимация на болница „ Св. Георги “ в Пловдив с заплаха за живота, като лекари се борят за оцеляването му.
Според предварителната информация, 24-годишен водач на ТИР е навлязъл в насрещното придвижване, удряйки челно лекия автомобил. Водачът на камиона е арестуван за 24 часа. Пробите му за алкохол и наркотични субстанции са негативни. Разследващите допускат, че евентуална причина за тежкия случай е отклонено внимание.
Окръжната прокуратура в Пловдив към този момент повдигна обвиняване на 24-годишния водач на ТИР-а. Той е упрекнат за нарушение на разпоредбите за придвижване и причиняване на гибел по несъобразителност на трима души. Деянието е квалифицирано като изключително тежък случай. Свидетелството му за ръководство на моторно транспортно средство е отнето, а той е арестуван за период до 72 часа. Предстои прокуратурата да внесе искане в съда за налагане на мярка за неотклонение „ задържане под стража “. Започнати са и инспекции на активността на комерсиалното сдружение, което е употребило товарния камион, както и на Инспекцията по труда и Държавна организация „ Автомобилна администрация “.
Това е втора тежка злополука с жертви в същия сектор на Околовръстния път на Пловдив единствено за месец, което ускорява опасенията за сигурността на придвижването там. Местни поданици и представители на транспортни компании от дълго време сигнализират за проблемите по този път.
Участъкът е прочут като рисков, с двулентов двупосочен път. Поставените преди години мантинели не разрешават на колите да отбият отвън пътното платно при потребност. Местните хора упорстват за унищожаване на тези мантинели и за разширение на пътя, което обаче е затруднено заради застрояване на региона.
Като първа мярка би трябвало да се махнат тези мантинели, най-малко да спасим няколко човешки живота. Оттам-нататък, да забележим какво стана – 15 години проектираме това Околовръстно, по кое време ще бъде построено това Околовръстно?!
Това съобщи Илиян Филипов, притежател на транспортна компания от Пловдив, наблягайки дългогодишния проблем с инфраструктурата.
Министърът на районното развиване Иван Иванов разяснява, че Агенция „ Пътна инфраструктура “ (АПИ) прави разбор на положението на пътя. По думите му, в случай че специалистите открият разминаване с нормативните актове, ще бъдат подхванати нужните промени по трасето. От АПИ обявиха в мнение до Българска национална телевизия, че второкласният път е в положително техническо положение, а настилката, маркировката и ограничаващите системи са напълно актуализирани през 2021 година и 2022 година по време на предпазен ремонт. Въпреки това, локалните упорстват за спомагателни ограничения, защото двулентовото в двете посоки придвижване и мантинелите основават предпоставки за тежки произшествия.




