Традиционно средствата за реклама в медиите са основното разходно перо

...
Традиционно средствата за реклама в медиите са основното разходно перо
Коментари Харесай

Кой колко харчи за предизборна кампания в медиите

Традиционно средствата за реклама в медиите са главното разходно перо в акциите. За парламентарните избори през октомври 2022 година те съставляваха 73% от всички разходи на партиите. Дали обаче обединенията още веднъж имат запас за реклама и задоволителен ли е той предвид на идните през есента локални избори? Публикуват ли медиите договорите с претендентите и афишират ли се сумите за политическа пропаганда? Дали рекламно наличие се показва като публицистично такова?

На тези и други въпроси търси отговор в обичайния за (ИРПС) мониторинг на медийната реклама по време на предизборната акция. В него са включени формалните страници на 39 национални и районни медии – 9 малките екрани, 3 радиостанции, 11 вестника и 16 осведомителни уеб сайтове и организации. (Кои са те може да видите в идната графика).

Регистрираните от ЦИК участници, включващи се в конкуренцията, са общо 21. Два са и инициативните комитета, издигнали претендент за народен представител – в изборните региони Варна – някогашният народен представител и партиен водач Веселин Марешки и Ловеч – някогашният кмет на Тетевен Милен Милев.  

Десет дни след началото на предизборната акция " Отворен парламент " разгласява първите резултати от мониторинга с новост към 13 март. Подписаните контракти сред политическите обединения и медиите възлизат на обща стойност от 862 956 лева (без ДДС).

Така се оказва, че разноските за медии на участниците в акцията са съизмерими с тези от изборите през ноември 2021 година и са едни от най-ниските от 2014 година насам. 
Парите за реклама на партиите
Десет дни след началото на акцията 5 обединения и двата инициативни комитета не са оповестили подписани контракти с наблюдаваните медии. От останалите политически субекти най-голяма сума са отделили от " Възраждане " – 195 216 лева

Следват ги ГЕРБ-СДС със 184 809 лева и Движение за права и свободи с вложени 86 680 лева Така трите обединения образуват към 54% от всички средства, вложени досега за медийна реклама. 

Голяма сума възнамерява да изхарчи и коалиция " Левицата! " - 72 581 лева В топ 5 е и Българска социалистическа партия - с 66 225 лева за медийна акция. Следва Българска социалдемокрация Евролевицата (43 316 лева.). Едва след нея се подрежда обединяването " Продължаваме промяната " - " Демократична България " (34 256 лева.). " Български напредък ", която бе показана в предишния парламент, е сключила контракти за едвам 320 лева. 

Основната част от разноските на " Възраждане " е ориентирана към ТВ Евроком – 85 850 лева или 44%. При ГЕРБ-СДС има по-равномерно систематизиране на средствата към разнообразни медии – електронни, печатни и онлайн.  
Медиите, привлекли максимален запас
В първите 10 дни от акцията най-вече средства е привлякла публичната Българска национална телевизия – 257 181 лева, следвана от телевизия Евроком – 189 010 лева и вестник 24 часа – 93 833 лева

Двете огромни частни малките екрани у нас – бТВ и Нова тв, са оповестили единствено по един контракт за отразяване. Всяка от тях е сключила съглашение с партията на Костадин Костадинов. Договорът на бТВ е на стойност 31 757 лева, а този на Нова тв – за 8514 лева

Почти половината от доставчиците на медийни услуги към този миг (17 от следените медии) не са разгласили данни за подписани контракти. Единствено ⅞ ТВ пък е заявила безплатен контракт все още – и той още веднъж е със свързаната с нея партия " ИТН ".

И в тази акция участниците могат да се възползват от безвъзмездни форми на отразяване. Съгласно наредбите на Изборния кодекс такова ефирно време са задължени да дават публичните медии – Българска национална телевизия и БНР. Общото времетраене на това отразяване би трябвало да е " не по-малко от 240 минути ". Участията на съответните претенденти следва да са в границите на авансово съгласувани с медиите тематики.

Публикуваното съглашение на Българска национална телевизия демонстрира, че малкия екран е планувала сериозен брой форми на гратис отразяване на претендентите в предизборната конкуренция. А ефирното време, което се вижда от съглашението, доста надвишава написания по закон най-малко. Така да вземем за пример единствено в първия (от общо три) безвъзмезден формат на " Панорама " на 10.03.2023 година, времето отделено за претендентите беше към 35 минути. Именно по-късно предаване генералният шеф на Българска национална телевизия Емил Кошлуков изясни, че " Предизборната акция в медиите не трябва да поврежда психологичното здраве на нацията ".

Отново следим медии, които не са показали подписани контракти с обединения, включени в предизборната конкуренция, само че очевидно демонстрират политическа реклама. Такива са да вземем за пример в. Арда Нюз, в. Борба и др. 
Още по темата
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР