За Великден жителите на пловдивското село Черноземен успяха да възстановят храма си
Този Великден за жителите на село Черноземен е по-различен. Повече от 10 години църквата „ Свети Георги “, монумент на културата, беше затворена, поради струтване на притвора. Ремонтът стартира преди няколко месеца, а стотици българи се включиха в дарителската акция.
През 2016 година ви показахме положението на храма в село Черноземен. С течение на години постепенно и окончателно покривът, стенописите, иконите, камбанарията се пропукали и през 2016 година, откакто и притворът се срутил, със заповед на кмета на община Калояново, храмът е затворен като рискова постройка.
Светла : " 10 години черква нямаме, ей навън... ще си сложим малко водичка, цветенце бучнем тамка, без свещичка, без нищо. "
Ценка Николова : " Ние къде можем другаде да идем, с изключение на на една черква, вратата там е отворена за всички и никой в църквата не е върнат. "
170-годишният срутен храм попада в полезрението на френския институт „ Екол дьо Шайо “, който работи с Националния институт за недвижимо културно завещание. Един от курсистите арх. Райчо Димитров създава абстрактен план за подсилване и го пази при дипломирането си. Благодарение на дарителска акция са събрани средства, с цел да стартира възобновяване на храма.
Светла : " Дадох 200 лв., не можех повече, като пенсията ми е 390 лв.... "
Тоня Христозова – кмет на село Черноземен : " Много хора отделиха, пенсионерите са преди всичко, тъй като това са най-големите донори. "
Други купуват икони за храма. Със събраните досега средства постройката е изцяло укрепена. Доброволци от селото работят всекидневно на обекта, а през уикендите групата са усилва. И за светлия християнски празник покривът към този момент не тече.
Тоня Христозова – кмет на село Черноземен : " 2024 година валеше вътре в черквата, бяхме с чадъри, 00.00 часа бихме камбаната, казахме си молитвата... Сега най-малко няма да вали, щастливи са всички хора. "
Веднага откакто приключат строителните действия по постройката, ще стартира възобновяване на вътрешното пространство. Там ще се търси подпомагане от Министреството на културата, поради скъпия исторически статут на църквата.
През 2016 година ви показахме положението на храма в село Черноземен. С течение на години постепенно и окончателно покривът, стенописите, иконите, камбанарията се пропукали и през 2016 година, откакто и притворът се срутил, със заповед на кмета на община Калояново, храмът е затворен като рискова постройка.
Светла : " 10 години черква нямаме, ей навън... ще си сложим малко водичка, цветенце бучнем тамка, без свещичка, без нищо. "
Ценка Николова : " Ние къде можем другаде да идем, с изключение на на една черква, вратата там е отворена за всички и никой в църквата не е върнат. "
170-годишният срутен храм попада в полезрението на френския институт „ Екол дьо Шайо “, който работи с Националния институт за недвижимо културно завещание. Един от курсистите арх. Райчо Димитров създава абстрактен план за подсилване и го пази при дипломирането си. Благодарение на дарителска акция са събрани средства, с цел да стартира възобновяване на храма.
Светла : " Дадох 200 лв., не можех повече, като пенсията ми е 390 лв.... "
Тоня Христозова – кмет на село Черноземен : " Много хора отделиха, пенсионерите са преди всичко, тъй като това са най-големите донори. "
Други купуват икони за храма. Със събраните досега средства постройката е изцяло укрепена. Доброволци от селото работят всекидневно на обекта, а през уикендите групата са усилва. И за светлия християнски празник покривът към този момент не тече.
Тоня Христозова – кмет на село Черноземен : " 2024 година валеше вътре в черквата, бяхме с чадъри, 00.00 часа бихме камбаната, казахме си молитвата... Сега най-малко няма да вали, щастливи са всички хора. "
Веднага откакто приключат строителните действия по постройката, ще стартира възобновяване на вътрешното пространство. Там ще се търси подпомагане от Министреството на културата, поради скъпия исторически статут на църквата.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




