Това защо трябва да е лошо – обвързването с нов

...
Това защо трябва да е лошо – обвързването с нов
Коментари Харесай

Еленко Божков се чуди: Защо да е лошо обвързването с нов договор с Газпром -

„ Това за какво би трябвало да е неприятно – обвързването с нов контракт? ”. Така служебният заместник-министър на енергетиката Еленко Божков отговори на въпрос дали е допустимо страната ни да се обвърже с нов дълготраен договор  с „ Газпром ”. „ Затръшната врата се открехва мъчно и изисква време. Тя е затръшната от нас ”, сподели Божков пред Нова. Всъщност Русия промени едностранно изискванията по контракта, който изтича в края на тази година, като изиска газът да се заплаща в рубли, а не в долари. 

Две министерства стартират работа по основаването на възстановителен проект за „ Булгаргаз ”. Целта е сдружението да има опция да заплаща нужните количества природен газ. Служебното държавно управление твърди, че има газова рецесия и  разгласи, че още през идната седмица ще бъде разгласен търг за краткосрочни доставки на полутечен газ. 

Очаква се и решение на служебното държавно управление по проблема с към този момент контрактуваните количества от кабинета „ Петков ”, а срокът е 19 август. Еленко Божков съобщи, че една от задачите на търга е хипотетично заменяне на количествата от 7-те танкера.

По думите на Божков доставките за България до месец септември тази година са уредени, само че под въпрос са идващите три месеца. „ Има един недостиг - 1/3 не ни доближава от това, което ни би трябвало – и със седемте танкера, и с азерския газ. Трябва да намерим за тези три месеца спомагателни количества и по тази причина се афишира този търг ”, изясни заместник-министъра на енергетиката. Служебното държавно управление знаело, че контрактуваните танкери от кабинета на Кирил Петков ще ги има, само че не знаели дали, къде и против какви пари могат да бъдат разтоварени.

От думите на Божков се разбра, че периодите ще бъдат спазени и газовата връзка с Гърция ще проработи от есента.

Обсъжда се още една опция за приемане на полутечен газ, за която до момента не е говорено - трансбалканския потенциал, по който да пристигна синьо гориво от север - от Украйна, от Полша, която също има терминал за полутечен газ.

" Газпром при всички положения е алтернатива. Затръшната врата се открехва мъчно и изисква време. Тази врата е затръшната от нас. Тези, които познават колегата от години, бяха във почивка. Ще разчитаме на себе си. Министърът ще постъпи както би трябвало откакто приключи разбора ", уточни Божков. 

Той сподели още, че е най-добре да имаме три благоприятни условия - азерски газ, полутечен и от Газпром. Провеждането на търг за нови краткосрочни доставки не значи, че се отхвърляме от седемте танкера, сподели още Божков. 

Източник: offnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР