Това се случва още преди да изтече срокът на финансово-оздравителния

...
Това се случва още преди да изтече срокът на финансово-оздравителния
Коментари Харесай

Видин отпада от списъка на общини във финансово затруднение

Това се случва още преди да изтече срокът на финансово-оздравителния проект. Кметът на общината Огнян Ценков напомни, че с Решение от 2016 година на Общински съвет Видин е открита процедура за нейното финансово излекуване. От петте критерия за оценка на финансовото положение на общините по Закона за обществените финанси, Община Видин е отговаряла на три от тях: отговорности за разноски по бюджета, просрочени отговорности и осреднено ниво на събираемост на налога върху недвижимите парцели и налога върху транспортните средства. Така през месец декември 2017 година Министерство на финансите утвърждава, признатия с решение на Общински съвет Видин, План за финансово излекуване на Общината. Съобразно Плана, на Община Видин е възложен от централния бюджет краткотраен безлихвен заем в размер на 6 000 000 лева, в който е включен и отпуснатия през 2015 година от държавното управление заем в от 2 000 000 лв.. С него са разплатени всички наложени запори на общината. В края на 2017 година е получен първият транш от 2 959 245 лв., предопределен за погасяване на просрочени отговорности към снабдители, като по този метод процентът на отговорностите от 18,2% спада на 6%. До края на месец март 2018 година се чака да бъде възложен и вторият транш от краткотрайния безлихвен заем в размер на 1 040 755 лв., за осъществяване на заложените в проекта за финансово излекуване действия.
Огнян Ценков разясни, че към 31 декември 2017 година отговорностите на Общината са в размер 13 500 000 лв., което съставлява 13,2 % и не надвишават 15 на 100 от средногодишния размер на регистрираните разноски за последните четири години. Така Община Видин към този момент е изпълнила първия аршин за оценка на финансовото й положение по Закона за обществените финанси. «Данните към края на 2015 година, началото на моя мандат, и сегашните резултати демонстрират, че отговорностите са намалели от 21 000 000 лв. на 13 500 000 лв..” - сподели Ценков. Той добави, че с увеличение събираемостта на приходите от месни налози и такси, за две години със лични средстваса разплатени просрочени отговорности в размер на 7 500 000 лева
Огнян Ценков заключи: „ Това е триумфът, който реализираме ние, жителите и действителния бранш, реализирайки добра финансова политика, с цел да убедим държавното управление, че вървим в вярната посока и Община Видин съумява да се оправя с финансовите компликации, сполучливо да завърши действия по европейски планове и реализира нови, и да поставя повече грижи за възстановяване на инфраструктурата, повишение на виталното ниво и благосъстоянието на хората.”
Източник: actualno.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР