Това няма да е външно оценяване и за да не

...
Това няма да е външно оценяване и за да не
Коментари Харесай

На 14 и 15 октомври ще мерят уменията на деветокласниците в природните науки

Това няма да е външно оценяване и с цел да не се основава стрес у учениците, резултатите при предпочитание от страна на ученика и по преценка на учителя ще се вписват вместо настояща оценка от входно равнище
Измерването на умения в региона на естествените науки за деветокласниците се възнамерява да се организира на 14 и 15 октомври и ще се реализира на електронни устройства. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пред обществените сътрудници от Отрасловия съвет по образованието в МОН.

Това няма да е външно оценяване и с цел да не се основава стрес у учениците, резултатите при предпочитание от страна на ученика и по преценка на учителя ще се вписват вместо настояща оценка от входно равнище, добави той.

С тестванията, включващи задания за премерване на умения в региона на естествените науки, учителите по съответните предмети ще бъдат подкрепени в задаването и оценяването на подобен вид задания и ще се апробират и разнообразни платформи, които в бъдеще биха могли да подкрепят образованието, подготовката и провеждането на разнообразни типове изпити и изпитвания. Също по този начин ще се сложи и фокус върху основни за интернационалното проучване PISA 2025 тематики като Енергия, Зелена сила, Парников резултат, Озонова дупка, Рециклиране, и учениците ще се приближат до вида задания и средата, в която част от тях ще работят по време на действителното проучване.

Наред с това МОН ще продължи напъните си за въвеждане на повече на практика задания в тестванията на всички идни изпити от националните външни оценения, сподели още министър Цоков.

По време на съвещанието на Отрасловия съвет бяха показани данни за началото на новата образователна година. Всички учебни заведения и детски градини да подсигурени с образователни комплекти. За началото на образователната 2024/ 2025 година на просветителните институции са доставени над 9 500 000 броя познавателни книжки, учебници, образователни комплекти и образователни пособия, които са безвъзмездни за децата. За тях бяха отпуснати 122 млн. лева, като за първи път бяха включени и над 300 000 възпитаници от 8. до 12. клас.

Беше регистрирано също, че към 15.09.2024 година системата на предучилищното и учебното обучение е обезпечена с педагогичен експерти. Няма постъпила информация за дефицит на учители, като и сега тече процесът по заемане на работни места.

По данни, подадени от районните ръководства на образованието, общо за страната свободните места са 0,3 % от всички училищен позиции. От общия брой на педагогичен експерти на възраст до 35 години в това число е 13 889, което е 15%.

По време на съвещанието бяха разисквани и опциите за нарастване на работната заплата в системата. Министър Галин Цоков изрече признателност към обществените сътрудници за ползотворната взаимна работа и положителния разговор, а те от своя страна показаха задоволеност от спокойствието в системата.

От обществените сътрудници присъединяване в Отрасловия съвет взеха ръководителят на Синдиката на българските учители – доктор Янка Такева, доктор Юлиян Петров, ръководител на Синдикат „ Образование “ към КТ „ Подкрепа “, Аспарух Томов, ръководител на Независим училищен профсъюз, Диян Стаматов, ръководител на Съюза на ръководителите в системата на националната култура и Петя Йосифова – зам.-председател на Съюза, Асен Александров, ръководител на Сдружението на шефовете в системата на междинното обучение и зам.-председателят Иванка Харбалиева, представител на Българска асоциация на частните учебни заведения и други От МОН на съвещанието на Отрасловия съвет участваха също зам.-министър Емилия Лазарова, началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, основният секретар Любомир Йосифов, шефове на дирекции и специалисти.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР