Това, което е важно да кажем е, че имаме два

...
Това, което е важно да кажем е, че имаме два
Коментари Харесай

Тончо Краевски: Колкото по-често са изборите, толкова по-належащ е въпросът за оцеляването на партиите

Това, което е значимо да кажем е, че имаме два субекта в този опит за общ кабинет, които са доста хетерогенни, те са разнородни, единият много повече от другия. Това сподели в предаването " България, Европа и светът " на Радио " Фокус "   Тончо Краевски – политолог. " От едната страна са ГЕРБ-СДС, един доста по-монолитен блок, който има една воля може би политическа. Обаче, от другата страна един ужасно разнороден съюз сред " Продължаваме промяната “, сред " Демократична България “, която сама по себе си състои от няколко партии: от " Да, България “, ДСБ, от " Зелените “ и така нататък И този индивид, евентуално всяка една от партиите вътре ще има друг, в случай че не фундаментално друг отговор, само че в друг колорит ще звучи нейният отговор на въпроса дали тези договаряния са съществени, какъв брой са съществени, каква е формулата, за която са подготвени да създадат компромис. Всеки вижда в друг небосвод и в друг колорит опцията за взаимни отстъпки. И няма по какъв начин да кажа, в тези диалози се раждат непринудено консенсуса, и освен консенсус сред ГЕРБ и " Продължаваме промяната “- " Демократична България “, само че и вътрешния консенсус, вътре в " Продължаваме промяната “- " Демократична България “ по въпроса какво отношение ще имат към ГЕРБ, каква форма на съдействието са подготвени всички да позволен и каква е политическата им тактика за в бъдеще. Защото сега се взема решение бъдещето им – те в този момент ще вървят ли на избори, няма ли да вървят на избори, какво ще вършат на локалните избори ", добави политологът.

" Политическите партии имат свойството един път щом се провеждат една  невидима обществена мощ ги завърта в едно придвижване обърнато във вътрешността към самите тях към техните грижи, към тяхното оцеляване. И доста постоянно те взимат решения, които са насочени по-скоро към запазването на групата, на партията, и всеки един обособен човек постоянно прави малко или доста компромис освен със себе си, само че и с това, което бихте нарекли национални ползи или гледната точка на страната. Защото, в една партийна народна власт в действителност гледната точка на страната никой не е подложен в позиция да може да гледа от нея. Може би президентът по нашата Конституция е подложен в тая роля, и това е обезщетителният механизъм, който Конституцията ни е дала, когато партиите не могат дружно да конструират някаква обща позиция, да се запълва тая празнота от служебни държавни управления. Но въпреки това е правилно, че това не може да продължава до безспир. Защото огромният въпрос е не дали ще има държавно управление, тъй като държавно управление постоянно ще има. Конституцията е планувала по какъв начин да се запълни тая празнота. Но въпросът е ще има ли парламент. Защото в нашата Конституция, в случай че тоя парламент не може да роди държавно управление, той няма и да живее. Следователно, няма да има кой да одобри бюджет ", сподели Краевски.

Според политолога, даже и като аудитория, когато преглеждаме политическия спектакъл, не можем да се въздържим да не следим от гледните точки на другите партии и на техния характерен интерес. Т.е.  няма по какъв начин да преглеждаме обективно политиката без да преглеждаме всичките гледни точки на участниците в нея. Защото в действителност въпросът, който ще направи по-голям компромис, кой рискува повече, е главен тук. Защото даже и да се осъществя този доста упорит проект, за който се приказва - държавно управление, което да трае година и половина, да има подобен небосвод година и половина, е малко време на фона на един другояче в естествени настоятелства 4-годишен парламентарен и държавен небосвод.

" А ние знаем, че най-вероятно година и половина е прекомерно дълго време, този парламент ще продължи по-кратко. Съответно, колкото по-кратко не престават парламентите и колкото по-често са изборите, толкоз повече става неотложен въпросът за личното оцеляване на политическите партии и по тази причина те по какъв начин ще се показват на идващите избори. Няма опция за гледане дълготрайно каквото и да е, и няма опция на никое място да се вършат взаимни отстъпки с политическото его на партиите. Просто такава е динамичността до момента в който не се успокои изборният цикъл, което по абсурд да се успокои изборният цикъл зависи от това те да могат да провеждат ръководство.

Ива ДОЙЧИНОВА
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР