Това е първата голяма постмодерна война, преди това с тежки

...
Това е първата голяма постмодерна война, преди това с тежки
Коментари Харесай

Анализаторът Пламен Димитров: Западът също е във война с Русия - не с ракети и танкове, а на икономическия фронт

Това е първата огромна постмодерна война, преди този момент с тежки наказания е удрян Иран, само че те не са били толкоз всеобхватни, а и иранската стопанска система е по-малка от съветската, тъй че световният резултат е бил много по-незначителен.

Резултатът от икономическата война е даже по-голям от изхода на чисто военната битка в Украйна. Той ще покаже до каква степен ефикасен е контролът на Запада над международната финансова система, а също и какъв брой огромни жертви са подготвени да създадат западните страни, с цел да победят.

Ако остане сама, Русия няма късмет да преодолее финансовата и софтуерна обсада, въпросът е до каква степен Москва може да разчита на Китай, с цел да обезврежда най-малко отчасти вредите за нейната стопанска система. Пекин не би желал спорът в Европа да завърши бързо, тъй като той отвлича вниманието на американците от противостоянието им с Китай. Но в случай че дават на Русия цялостен достъп до своята финансова инфраструктура, китайците рискуват да бъдат ударени от вторични наказания и по този метод също да влязат в спор със Запада. А и търговията с Китай и използването на китайските разплащателните системи могат единствено отчасти да заместят интеграцията на Русия в международната финансова система. Въпреки всички заричания, че двустранната руско-китайска търговия ще се прави в национални валути, най-малко 80% от нея минава през $ и еврото. А и коя китайска компания при сегашната обстановка би се съгласила износът и за Русия да бъде заплащан в рубли!

Ясно е едно – Русия ще изпадне в голяма взаимозависимост от Китай, това е единственото й избавление, а икономическото тегло на двете страни е несъпоставимо – китайският Брутният вътрешен продукт е 10 пъти по-голям от съветския и тази отдалеченост ще се усилва.

Китай ще оказва помощ на Русия, само че надали поради нея ще тръгне на тотална икономическа война със Запада. Китайците към момента не са подготвени за подобен конфликт, тъй като изостават в редица високотехнологични сфери и се нуждаят от интеграция в международните индустриални вериги. Образно казано – Китай е един от най-силните играчи в шахматната партия на международната геоикономическа конкуренция и се надява един ден да излезе победител в нея. А Путин не може да разчита на такова нещо и по тази причина напряко ритна дъската.

Но в случай че оставим настрани стопанската система, Пекин гледа с голям интерес какво ще се случи с опита на Русия да ликвидира Украйна. Защото китайците си имат своя Украйна – тя се споделя Тайван. Така както Путин е уверен, че украинската нация е изкуствено откъсната част от съветския народен организъм, Китай счита Тайван за своя краткотрайно отделила се провинция. И в случай че един ден китайците се опитат да си върнат острова, разтърсването за световната стопанска система ще бъде в пъти по-голямо от това, подбудено от войната в Украйна. Защото Тайван дава повече от половината от международното произвеждане на чипове, които са в основата на всевъзможни високотехнологични артикули. Светът може да преживее без съветското зърно и даже без съветския петрол и газ, само че без тайванските чипове – не.

Пламен Димитров
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР