Шишков с шокиращи разкрития по случая с „незаконния град“ край Варна
„ Това е нелегално строителство в мащаби, които не съм си представял, че мога да видя “, съобщи районният министър Иван Шишков във връзка скандалния градеж край Варна, в местността „ Баба Алино “. По думите му става въпрос за „ документална машинация “, издадени удостоверения за несъществуващи здания и „ проведена слепота “ от страна на институциите. Шефът на кадастъра във Варна е умишлен за уволняване, а казусът ще бъде предаден на прокуратурата.
„ Това в действителност е нелегално строителство в мащаби, в които не съм си представял в миналото в дългогодишната си процедура, че мога да установя “, сподели районният министър Иван Шишков.
Той изрично съобщи, че строителството не е стартирано през 2021 година. „ Предиодът, в който се е случило – средата на 2023 година, е издадено уверение за толерантност на здания, които не са били издигнати. Тогава е било ръководството на ГЕРБ “, обясни Шишков.
„ Тук явно става въпрос за една документална машинация. Единственият забъркан по случая е началникът на кадастъра във Варна, тъй като той много услужливо ги е попълнил в кадастъра. А неговият отговор беше: „ Те ми предоставиха документи “. Моят отговор беше: „ Можеше да се ревизира в ортофотоснимките, както аз напраавих за 5 минути, с цел да схвана, че тези здания ги е нямало “, разяснява министърът.
„ Още повече, че когато си издал удостоверенията за толерантност – няма обстоен организационен проект, т.е. те не дават отговор на градоустройствена норма, което е също обвързване да има статут на толерантност “, добави той.
Шишков разгласи, че шефът на кадастъра във Варна от през днешния ден би трябвало да има заповед за уволняване. „ Аз го споделих доста ясно и знаете, че когато го кажа, то се случва. Най-вероятно и други органи ще се интересуват от него, само че това е най-малкото нарушение в тази история, която ви описвам “, безапелационен бе районният министър.
Той изясни още, че контролът по строителството на всичко това, което се е случвало, е на община Варна. „ Сградите са категория, която предстои на надзор от Общината. Сега си разпределяйте времето на ГЕРБ, на настоящия кмет, само че до ден сегашен контролът е на община Варна “, заяви още Шишков.
Министърът дефинира строителството на цялото това населено място като „ проведена слепота “. „ Установихме, че има позволен по разработване на обстоен организационен проект януари 2025 година – тогава, когато кметът твърди, че е имало към този момент сигнали за нелегално строителство. Не може да бъде позволен обстоен организационен проект за легализиране на нелегално строителство “, сподели още той.
По думите му ще има работа за прокуратурата и полицията. „ Знаете, че сегашният министър-председател Радев – тогава, в качеството си на президент, също е имал подозрение за метода на вложения от притежателя на компанията към ДАНС. Въпреки всичко той е бил оправдан и върнат в страната “, показа Иван Шишков.
„ Кой стоеше със затворени очи? И те не са били едни очи, а ужасно доста. Ще има доста работа за безспорното безвластие, тъй като казусът на Варна ще се трансформира в емблема не беззаконието на последните три-четири години. Законът е явен - противозаконното строителство се отстранява “, заключи той.
„ Това в действителност е нелегално строителство в мащаби, в които не съм си представял в миналото в дългогодишната си процедура, че мога да установя “, сподели районният министър Иван Шишков.
Той изрично съобщи, че строителството не е стартирано през 2021 година. „ Предиодът, в който се е случило – средата на 2023 година, е издадено уверение за толерантност на здания, които не са били издигнати. Тогава е било ръководството на ГЕРБ “, обясни Шишков.
„ Тук явно става въпрос за една документална машинация. Единственият забъркан по случая е началникът на кадастъра във Варна, тъй като той много услужливо ги е попълнил в кадастъра. А неговият отговор беше: „ Те ми предоставиха документи “. Моят отговор беше: „ Можеше да се ревизира в ортофотоснимките, както аз напраавих за 5 минути, с цел да схвана, че тези здания ги е нямало “, разяснява министърът.
„ Още повече, че когато си издал удостоверенията за толерантност – няма обстоен организационен проект, т.е. те не дават отговор на градоустройствена норма, което е също обвързване да има статут на толерантност “, добави той.
Шишков разгласи, че шефът на кадастъра във Варна от през днешния ден би трябвало да има заповед за уволняване. „ Аз го споделих доста ясно и знаете, че когато го кажа, то се случва. Най-вероятно и други органи ще се интересуват от него, само че това е най-малкото нарушение в тази история, която ви описвам “, безапелационен бе районният министър.
Той изясни още, че контролът по строителството на всичко това, което се е случвало, е на община Варна. „ Сградите са категория, която предстои на надзор от Общината. Сега си разпределяйте времето на ГЕРБ, на настоящия кмет, само че до ден сегашен контролът е на община Варна “, заяви още Шишков.
Министърът дефинира строителството на цялото това населено място като „ проведена слепота “. „ Установихме, че има позволен по разработване на обстоен организационен проект януари 2025 година – тогава, когато кметът твърди, че е имало към този момент сигнали за нелегално строителство. Не може да бъде позволен обстоен организационен проект за легализиране на нелегално строителство “, сподели още той.
По думите му ще има работа за прокуратурата и полицията. „ Знаете, че сегашният министър-председател Радев – тогава, в качеството си на президент, също е имал подозрение за метода на вложения от притежателя на компанията към ДАНС. Въпреки всичко той е бил оправдан и върнат в страната “, показа Иван Шишков.
„ Кой стоеше със затворени очи? И те не са били едни очи, а ужасно доста. Ще има доста работа за безспорното безвластие, тъй като казусът на Варна ще се трансформира в емблема не беззаконието на последните три-четири години. Законът е явен - противозаконното строителство се отстранява “, заключи той.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




