Това е историята на едно абсолютно неморално изследване, по време

...
Това е историята на едно абсолютно неморално изследване, по време
Коментари Харесай

„Чудовищният експеримент“ със сираци от 1939 година

Това е историята на едно безусловно аморално проучване, по време на което нещастни и нищо неподозиращи сираци са били подлагани на систематични мъчения, внушавайки им проблеми, които по принцип не са имали.

За какво идело тирада?

Факт е, че aмeриканският академик Уендъл Джонсън бил захласнат от концепцията да потвърди на всички и всичко, че заекването е единствено разследване от ценностната преценка на хората към него, учредена на неговия скръбен житейски опит.

Но съгласете се, че сходни способи на проучване са просто неприемливи в човешкото общество. Всичко това изглеждало изключително цинично на фона на обстоятелството, че става дума за беззащитни деца, които с изключение на всичко нямали и родители!

Но остава фактът, че от януари до май 1939 година Уендъл и група негови сътрудници методично внушавали на група участници в своя опит мисълта, че имат съществени проблеми с говора.

В същото време им било мощно препоръчвано да работят интензивно, с цел да се отърват от несъществуващите недостатъци или въобще да не приказват, в случай че не могат да преодолеят своя „ проблем “.

Какви били резултатите от това извънредно подозрително изследване от всяка позиция? Очевидно сходно влияние не можеlo да мине безследно. И здравите деца от третата група в действителност почнали просто да се опасяват да поддържат връзка с хората към тях.

A единствено при две деца почнали да следят понижаване на плавността на речта, само че измененията били толкоз незначителни, че било извънредно мъчно да се потвърди въздействието на външни фактори.

Въпреки това сходен тормоз от страна на възрастните не минал напълно без последици за децата: внезапно утежняване на тяхното психо-емоционално положение било записано при всички пробни субекти от тази група.

Въпреки обстоятелството, че речта им останала на същото равнище или даже се подобрила, те просто се страхували да приказват и избягвали връзката с други хора.

Дори като станали възрастни, доста от тези деца в никакъв случай не се възстановили изцяло от шока. И в бъдеще множеството от тях са имали проблеми, свързани с тази дълбока психическа контузия, нанесена от учените, захласнати от техните хрумвания.

Източник: svobodnazona.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР