Това е исторически стар бранш, по времето на социализма. Съмненията

...
Това е исторически стар бранш, по времето на социализма. Съмненията
Коментари Харесай

Борисов: Това, че сме най-отдалечени от Брюксел, не значи, че трябва да сме най-наказани

Това е исторически остарял отрасъл, по времето на социализма. Съмненията са ни, че по този начин тъкмо подредени нещата, постоянно сме били за по-високи приходи, само че има някои избрани недоимъци в тази тактика. Няма по какъв начин водачите да остават тировете и камионите без контрол. Това сподели министър председателят Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република... към профила при започване на срещата с представители на транспортния отрасъл в Министерски съвет и еврокомисаря Виолета Булц, на която бяха разисквани измененията в пакета "Мобилност ", засягащи изискванията и работата на превозвачите, оповестяват от Министерски съвет.

„ Застрахователите това не го одобряват. Не знам да има такива охраняеми паркинги. Едно е да отидеш от Белгия до Германия или от Холандия до Франция, друго е да минеш 5000 км в едната и след това в другата посока. Така се убива нашия транспортен отрасъл. Това са десетки хиляди водачи “, съобщи Борисов.

По думите му най-после ще стане по този начин, че да ги наемат огромните компании в Европа и демографски това ще ни сътвори проблем, тъй като всеки ще си вземе фамилията там.

„ Тогава по какъв начин ще има бързи стъпки да достигнем това, което президентът Макрон желае да се наваксва бързо в другите страни изоставането, което не е по наша виновност. Когато Рузвелт и Чърчил са разпределяли света, ние сме се паднали от тази страна. Това, че сме не най-отдалечени от Брюксел, не значи, че би трябвало да ни бъде наложено толкоз тежко наказване. Държа да го обмислим отново и да намерим решение. Обясних позицията си на президента Макрон и се надявам за схващане “, сподели още Бойко Борисов.

Благодаря на премиера Бойко Борисов, който семейства срещата ни през днешния ден, както и на Ивайло Московски Ивайло Московски е министър на превоза, осведомителните технологии и... към профила. Приканих българските представители на европейския съвет, да приготви своите оферти по отношение на готвения пакет от ограничения, касаещи превозвачите. Постигнахме положителен разговор. Призовахме всички страни, да не се двоумят, а да се обръщат към нас, с цел да може проблемите да се вземат решение на масата, а не на улицата. Това сподели еврокомисарят по превоза в Европейски Съюз Виолета Булц след срещата с премиера Бойко Борисов и министъра на превоза Ивайло Московски.

Изключително съм задоволена, че пристигнаха толкоз доста представители на български превозвачи с съответни въпроси и оферти. Секторът на логистиката, превоза и транспорта е от значимо значение за действието на европейския пазар. Въз основа на прогнозите, че до 2030 година този бранш ще означи растеж от 35%, а до 2060 – над 60%, е значимо основата, на която това развиване ще стъпи, да е обективна и здрава “, сподели още тя и уточни, че по тази причина Европейската комисия е предложила първият, вторият и третият пакет за подвижност, като множеството от обществените аспекти са уредени в първия.

„ Задълбочено обсъдихме четири въпроса. Първият е за връщането на водачите на транспортните средства вкъщи като част от тяхната наложителна отмора. Посланието на Комисията беше напълно ясно – на водачите би трябвало да бъде предоставена опция къде да прекарат времето си за отмора – дали вкъщи, или на мястото, където се намират. Вторият въпрос беше обвързван за опцията с нощуване в кабината на транспортното средство или отвън нея – по него посланието ни също беше доста ясно, Комисията желае да се подсигурява, че ще бъдат построени охраняеми уреди за паркиране, тъй че водачите да почиват в камионите си, паркирани на такива тях. Третият въпрос беше обвързван с интернационалния трафик и разпоредбите за командироване – ние сме уверени, че интернационален трафик за лимитирано време не би трябвало да предстои на разпоредбите за командироване. Четвъртият въпрос, който буди доста угриженост, е обвързван с преводачите от трети страни – всички правила, които ще важат в границите на единния пазар на Европейски Съюз, ще се ползват и във връзка с превозвачи от трети страни, като държавите-членки могат да постановат и спомагателни такси “, изясни Булц.

Тя акцентира, че преносът би трябвало да бъде освободен от новите правила. "Всички правила, които ще важат за единния пазар ще се съблюдават от всички страни-членки на Европейски Съюз “, безапелационна бе тя. „ Правилата, които има сега не служат добре на Европейски Съюз, те основават безпорядък. Оставането на старите правила не е положително решение за бранша “.

„ Сигурна съм, че неуточнените въпроси ще намерят своето решение в този положителен дух “, сподели Булц.



"С екипа на еврокомисар Булц и превозвачи ще изготвим промени в съответни елементи и текстове по Пакета за подвижност, с цел да станат допустими за българските превозвачи ". Това сподели министърът на превоза, осведомителните технологии и известията Ивайло Московски след среща с представители на транспортния отрасъл.

„ По време на срещата при премиера Бойко Борисов преминахме през всички тематики, които тормозят българските превозвачи, защото този бранш обезпечава към 17% от Брутният вътрешен продукт. Длъжни сме да реагираме постоянно, когато има терзания от превозвачите по отношение на европейското законодателство. Всички тематики, които се засегнаха, би трябвало да се преработят в елементи като съответни текстове и тя се съгласи да остави своя екип тук “, сподели министър Московски и посочи, че незабавно след тази среща продължава работата дружно с екипа на Булц, с администрацията на министерството и с превозвачите, тъй че в съответни елементи и текстове да може да се вкарат на работна група текстове, които са допустими за българския транспортен отрасъл.

„ И да се надяваме да се одобряват. На нея също предстоят срещи с сътрудници от други страни, които са на по-различно мнение. Надявам се че ще намерим решение, което да бъде уравновесено и което да устройва всички. За каквото зависи от нас, подсигурявам, че ще бъдат положени оптимални старания “, сподели още транспортният министър.

Илиян Филипов, който е представител на българския транспортен отрасъл съобщи след срещарта: "Ако препоръчаните ограничения за превозвачите се одобряват, българският превоз ще изчезне, по тази причина продължаваме да протестираме ".

Повече от три часа продължи срещата сред министър председателят Бойко Борисов и еврокомисаря по превоза Виолета Булц, която е на посещаване в София.

По време на диалога са разисквани измененията в пакета "Мобилност ", които засягат изискванията и работата на превозвачите. Заради новите правила превозвачите в България готвят огромен митинг в столицата на 16 май.

Според представители на сектора новите промени са вкарани в подтекст за отбрана на правата на водачите, само че в действителност задачата е да бъдат отстранени от пазара българските, полските, унгарските и румънските камиони. Част от условията в пакета за подвижност са водачите да се прибират до родното си място на всеки 3 седмици, след третия ден в страна от Европейски Съюз на камионджията да му се заплаща по нормите за командировки на страната, в която е влезнал, да не се спи в кабините на камионите. И още едно условие - промени в разпоредбите за шосейния каботаж като на процедура той ще бъде отстранен.



Председателят на Съюза на превозвачите в България Йордан Арабаджиев е безапелационен, че всичко това ще повлияе пагубно на оборота - курсовете ще намалеят доста, ще има нови разноски за прибирането на водачите, ще се стигне и до всеобщи банкрути на компании. В момента междинната облага в сектора е 5%. Българските водачи в Европа са над 40 000, а тези у нас са близо 70 000.

На срещата участват и министърът на превоза, осведомителните технологии и известията Ивайло Московски, както и представители на транспортния отрасъл.



Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР