Това е едно от най-вълнуващите открития в Европа: в Норвегия

...
Това е едно от най-вълнуващите открития в Европа: в Норвегия
Коментари Харесай

Сензационно откритие: гигантски залежи на редки суровини в Норвегия


Това е едно от най-вълнуващите открития в Европа: в Норвегия бяха открити великански находища на редки първични материали. Те биха могли да усилят независимостта на Европейски Съюз от Китай и Русия.

Добивът ще стартира най-рано след пет години

Швейцарецът Михаел Вурмзер е банкер, вложител и стратегически консултант. Преди години се среща с нови бизнеспартньори от Норвегия. Те му оферират да закупи пет лиценза за многообещаващи фосфатни находища в Норвегия, които към този момент са привлекли вниманието на норвежките университети и на Норвежката геоложка работа.

Вурмзер се съгласява. След време се оказва, че това е едно от най-вълнуващите открития в Европа, привлякло интереса на Европейски Съюз и Китай. От компанията на швейцарския вложител настояват през днешния ден, че са разкрили най-голямото находище от този вид. Става дума за минимум 70-80 милиарда тона руда, богата на скъпи субстанции.

Михаел Вурмзер

Фосфат, ванадий и исполин

През 2018 година Вурмзер и неговите сътрудници основават компанията " Norge Mining " и стартират изследвания на почвата в Далане, в едва обитаемата югозападна част на Норвегия. Наред с фосфатите са открити още два значими минерала - ванадий и исполин. Ванадият е считан за " суровината на бъдещето " - той се употребява за производството на акумулаторни акумулатори с огромен потенциал. Ванадиевите батери са считани за надалеч по-добри от широкоразпространените литиево-йонни батери, тъй като се зареждат пъти по-бързо, а и подлежат на преработване. Титанът пък играе значима роля в стоманодобивната индустрия, до момента в който фосфатите са неотменими при производството на торове.
Редакцията предлага
Първоначално се допуска, че залежите доближават 300-400 метра дълбочина, само че посредством направените измервания се открива, че минерализирането на рудните скали е достигнало до дълбочина от минимум 2200 метра. Михаел Вурмзер даже се надява, че е двойно повече - 4500 метра.

" Не сме очаквали, че мащабите на залежите са толкоз великански ", споделя Вурмзер пред Дъждовни води. Междувременно " Norge Mining " има 46 лиценза за създаването на сектор с повърхност от 420 кв.км - почти четири пъти по-голям от Париж. През 2012 година Норвежката геоложка работа прави оценка цената на залежите на към 30 милиарда евро - само че тогава преценките ѝ се базират единствено на находищата с дълбочина 100 метра.

Според последните сондажи, става дума за сред 70 и 80 милиарда тона фосфатна руда. Това са най-големите находища на фосфати в света - повече, в сравнение с в Мароко с към 50 милиарда тона и Китай с към 3 милиарда тона, изясняват от " Norge Mining ". И това даже не са точни сметки, тъй като изчисленията са правени единствено въз основа на 1500 метра дълбочина, изяснява Вурмзер. Към тях се прибавят и 4,5 милиарда тона ванадий, а за титана още няма точни преценки. Независими лаборатории са открили свърхвисока централизация на скъпи първични материали в рудата.

Европейски Съюз може да се възползва

Норвежките открития привлякоха и интереса на Европейски Съюз: фосфатите, ванадият и титанът са в листата на така наречен " сериозни първични материали ", който Европейска комисия води от 2011 година насам. Той включва 30 редки субстанции и минерали, избрани като значими за европейската икономическа и екологична политика, които обаче най-вече би трябвало да се внасят.

Проучванията на " Norge Mining " се организират от 2018 насам

До момента трите упоменати първични материали са се внасяли в Европейски Съюз от Китай (60%), Русия (20%) и останалото от Казахстан, Мароко и други африкански страни. А потребностите ще порастват: единствено при ванадия с 58 % до 2030 година.

" Norge Mining " към този момент се въздържа да уточни каква част от потребностите на Европейски Съюз може да покрие - прекомерно рано е, подготовката за добива към момента тече и гълтам по един милион евро месечно, най-много за сондажите, споделя Вурмзер. Самият рандеман ще стартира най-рано след пет години.

И Осло осъзнава значимостта на плана. Междувременно норвежкото държавно управление даже е възнамерявало смяна в трасето на една автомагистрала, която минава през находището. Допълнителните разноски за това възлизат на към 330 милиона евро. Но от позиция на предстоящите облаги това е относително дребна сума, отбелязва Михаел Вурмзер. Той назовава находището в Далане " мултигенерационен план " и споделя, че там ще могат да се добиват стратегически значими минерали в продължение на над 100 години.
Източник: dw.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР