Топлото време оказа влияние върху движението на рибите в Черно море
Топлото време оказа въздействие върху придвижването на рибите в Черно море. За това алармират риболовци от района. Те прецизират, че става въпрос за дънния пласт вода. Все по-рядко се срещат попчето и сафридът. За разлика от тях се следят положителни количества раци. „ Попчето е дънна риба, тя обича дънната вода. Каменистото дъно обича.
При състояние, че там има топла вода, няма О2 и рибата става мързелива. Крие се под камъните главно и изчаква по-добри условия, с цел да може да оцелява. Тези риби, които са по-топлолюбивите, те си оцеляват. В момента се следят минимални количества на риба барбун. Сафридът по принцип се изтегля по това време, чакаме го есента. В момента в Турция се следи улов на доста малък паламуд, който в случай че оцелее като популация, през есента би трябвало да има “, изясни Кирил Жеглев от рибарското съдружие „ Мена “ в Несебър.
Има леко повишение на цените, само че то не е фрапантно сега. „ Попчето варира сред 6 лева - 7 лева в случай че се закупи от риболовците. Сафрид сега няма. Хамсията сега е дребна, тя е предмет на улов зимно време “, добави Жеглев.
Добри количества на улов се следят при някои типове раци сега. „ В последните години се следят инвазивни типове за нашия район. Сини раци се хващат. Риби, които не са присъщи за нашия район се виждат в Черно море. Бели раци по плажа сега има ужасно доста. В Италия вършат супи от тях, бульони. В България никой не ги счита за някаква суровина “, изясни рибарят.