Точно година след като спечели първата си победа във Формула

...
Точно година след като спечели първата си победа във Формула
Коментари Харесай

Никола Цолов отвя конкуренцията за втора победа по улиците на Монако

Точно година откакто завоюва първата си победа във Формула 3 Никола Цолов се върна на най-високото ходило на почетната стълбичка в Монако, само че този път в главното съревнование, а не в спринта, който той завоюва преди 12 месеца.

Българския лъв свърши огромна част от своята работа още в петък, когато завоюва първия си полпозишън във Формула 3, откакто завоюва квалификацията в Княжеството. Днес той направи отличен старт и не остави късмет на тръгналия втори Роман Билински даже да си намерения за офанзива в първия завой.

Впоследствие Цолов наложи едно непостижимо за своите противници движение и доникъде на 18-та от 27 обиколки се беше откъснал на 8.5 секунди пред Билински. Тогава обаче на пистата се появи колата на сигурността поради злополуката на Ноел Леон на влизането на „ Портие “.

Бързата работа на маршалите в Монако разреши рестартирането на конкуренцията още в края на 19-я тур. Подновяването на надпреварата не затрудни Цолов, който още веднъж стартира да се откъсва пред Билински, който по-скоро трябваше да се пази от офанзивите на съотборника на Цолов в Кампос – Мари Боя.

В 21-та конкуренцията още веднъж беше обезвредена с колата на сигурността поради два обособени случая. Първо Чарли Вурц, който рестартира с провали по предното си крило след контакт с Леон, се удари в стената на „ Масне “, а секунди по-късно Бранд Бадоер беше ударен от Никола Маринанджели в „ Портие “ и с двете паркирани коли на пистата автобус контролът нямаше различен избор, с изключение на да разгласи нова кола на сигурността.

И при втория рестарт в края на 23-та обиколка Цолов не позволи изненади и се откъсна от Билински, който още веднъж трябваше да гледа по-скоро в огледалата си и да се пази от Боя. Испанецът обаче по този начин и не съумя да откри път около полския водач на Родин и приключи трети, а начело Цолов победи с задатък от 7.2 секунди пред Билински. Българския лъв взе и бонус точката за най-бързата обиколка в надпреварата, която той записа в предпоследния тур.

Четвърти и пети приключиха Калъм Войсин и Тим Трамниц, а точки взеха още Лорънс ван Хьопен, Туука Тапонен, Мартиниус Стеншорн, Луис Шарп и Алесандро Джиусти. Лидерът в шампионата Рафаел Камара не стигна до финала, откакто се прибра в бокса при втория рестарт с изчезнало задно дясно колело. Преди това бразилецът се беше изкачил до десетото място след отпаданията на Леон и Вурц, които се движеха пред него.

С тази нула на Камара, неговата първа в главно съревнование от началото на сезона, задатъкът му на върха на генералното класиране беше понижен фрапантно. Бразилецът продължава да води с актив от 77 точки и преднина от 13 пункта пред Трамниц, а трети след успеха си през днешния ден към този момент е Цолов, който изостава с 16 точки от водача.

Сезонът във Формула 3 продължава идната седмица на още една от обичаните писти на Цолов – „ Каталуния “ в Барселона.

Снимки: Red Bull Content Pool
Източник: sportal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР