Тези избори бяха най-честните досега. Това заяви пред БНР Бистра

...
Тези избори бяха най-честните досега. Това заяви пред БНР Бистра
Коментари Харесай

Наблюдател на вота: Тези избори бяха най-честните досега

Тези избори бяха най-честните до момента.

Това съобщи пред БНР Бистра Чорбаджийски - наблюдаващ на изборите и ръководител на Сдружение " Будни хора ", самостоятелна гражданска организация.

" Това се дължи на отличната работа на МВР, което съумя да спре следения и платен избор още преди изборите. В предходни вотове сме виждали отлична работа единствено при Бойко Рашков като министър на вътрешните работи - там имаше забележителна разлика от кардиналното осъществяване. Сега Министерство на вътрешните работи надмина и неговите достижения. Аз съм признателна за работата на полицията, тъй като като наблюдаващ им подавах сигнал и реагираха бързо и даже ми спести неприятности като физическа разпра по отношение на мен ".

Тя посочи, че е била наблюдаващ на гласуването в Ихтиман и заключи, че там има три рискови секции, в които " вотът е напълно платен - там има над един покупател за всяка партия ":

" Не се позволяват гласоподавателите свободно да изразят вота си, а биват проследявани извън, в коридора пред изборното помещение. Ако няма наблюдаващ на място, престава да се съблюдават всевъзможни правила. Това го видях ".

Сдружение  " Будни хора "  е имало екипи също в Кърджали и в Самоков.

По думите на Бистра Чорбаджийски " изборната администрация би трябвало да е наясно какво прави, а не да отива там, с цел да си вземе парите за това, че е член на комисия ":

" Възпитаващ резултат би имало налагането на санкции, в случай че има нарушавания по време на изборния ден и вотът не се организира по правила ".

Според нея, в случай че се правят промени в Изборния кодекс, би трябвало да бъде след необятна социална и експертна полемика:

" Такава смяна може да бъде поне трите управителни позиции в СИК да са с условие за някакъв ценз за обучение.... В момента условието да си член на СИК е да си български жител и да имаш изборни права, няма условие да си образован ". 
Източник: inews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР