Иван Хиновски: ТЕЦ Бобов доле ключов за енергийната сигурност на столицата
ТЕЦ " Бобов дол “ би трябвало да се запази, тъй като е основен за енергийната сигурност на столицата. Това съобщи енергийният специалист Иван Хиновски, който е и ръководител на Български енергиен и минен конгрес (БЕМФ). Той добави още, че главният електропровод за зареждане на София идва от подстанцията на централата - нещо, за което съвсем не се приказва.
Според Хиновски въглищната система има бъдеще, само че страната е пропуснала да отбрани въглищните комплекси като основни за енергийната сигурност. " Още през 2018 година трябваше да се направи механизъм за потенциал и да регламентираме значимостта на въглищните комплекси за енергийната сигурност. България е една от дребното страни в Европа, която не регламентира така наречен механизъм за потенциал, който в действителност дава право за държавно финансиране на сдружения, които са значими за енергийната сигурност, като Марица Изток да вземем за пример. Полша го направи. Те отидоха и още по-далеч като си издействаха статус за въглищните централи като основни за енергийната сигурност. Сега България би трябвало да отиде в Европа с ясна теория, че част от въглищните мощности са нужни като парещ запас за енергийната сигурност “, добави ръководителят на БЕМФ.
ТЕЦ-овете в Европа работят на загуба, тъй като заплащат санкции за това, че работят, а въглеродните квоти са измислени, с цел да убият централите и да финансират зелените.
Големите фотоволтаици не са енергийна сигурност, тъй като нямат " въртящ миг “ и при огромни разстройства могат да доведат до изключване на цели региони.
Зелената химера на Брюксел постанова правила, регулации и ограничавания, без да регистрира задоволително енергийната сигурност. Това води до загуби за обичайна енергетика и до напън върху въглищните централи.
България се е трансформирала в разграден двор за вложения във ВЕИ, изключително във фотоволтаици, което е рисково за системата. Големите единични фотоволтаични мощности са рискови, тъй като могат да доведат до изключване на цели региони, както се случи в Испания. Зелената сила би трябвало да се развива по покривите на хората и в енергийни общности, а не като големи " зелени фабрики “, заключи Хиновски.
Според Хиновски въглищната система има бъдеще, само че страната е пропуснала да отбрани въглищните комплекси като основни за енергийната сигурност. " Още през 2018 година трябваше да се направи механизъм за потенциал и да регламентираме значимостта на въглищните комплекси за енергийната сигурност. България е една от дребното страни в Европа, която не регламентира така наречен механизъм за потенциал, който в действителност дава право за държавно финансиране на сдружения, които са значими за енергийната сигурност, като Марица Изток да вземем за пример. Полша го направи. Те отидоха и още по-далеч като си издействаха статус за въглищните централи като основни за енергийната сигурност. Сега България би трябвало да отиде в Европа с ясна теория, че част от въглищните мощности са нужни като парещ запас за енергийната сигурност “, добави ръководителят на БЕМФ.
ТЕЦ-овете в Европа работят на загуба, тъй като заплащат санкции за това, че работят, а въглеродните квоти са измислени, с цел да убият централите и да финансират зелените.
Големите фотоволтаици не са енергийна сигурност, тъй като нямат " въртящ миг “ и при огромни разстройства могат да доведат до изключване на цели региони.
Зелената химера на Брюксел постанова правила, регулации и ограничавания, без да регистрира задоволително енергийната сигурност. Това води до загуби за обичайна енергетика и до напън върху въглищните централи.
България се е трансформирала в разграден двор за вложения във ВЕИ, изключително във фотоволтаици, което е рисково за системата. Големите единични фотоволтаични мощности са рискови, тъй като могат да доведат до изключване на цели региони, както се случи в Испания. Зелената сила би трябвало да се развива по покривите на хората и в енергийни общности, а не като големи " зелени фабрики “, заключи Хиновски.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




