NHTSA: Системата за пълно самоуправление на Tesla не е толкова автономна, колкото се твърди
Tesla е в спор с Американската организация за пътна сигурност поради изказванията за самоуправление на колите ѝ.
Tesla е в спор с Американската организация за пътна сигурност (NHTSA), откакто компанията твърди, че нейните коли могат да се ръководят изцяло сами. Въпреки че в управленията и в частни полемики с организацията ясно се показва, че колите изискват човешки контрол. NHTSA изиска от Tesla да преразгледа своите известия, с цел да подсигурява, че те подхождат на инструкциите за приложимост.
Искането е направено от Грегъри Мано, шеф на отдел в NHTSA, като част от следствието на функционалността „ цялостно самоуправление “ (FSD) на Tesla. Според Асошиейтед прес, инспекцията е почнала след поредност от произшествия в условия на неприятна видимост, като мъгла, прахуляк и заслепяване. Агенцията повдига въпроси по отношение на сигурността на отчасти самостоятелната технология на Tesla.
Илон Мъск и обещанията за изцяло самостоятелни коли
Илон Мъск неведнъж е обещавал, че Tesla ще предлага изцяло самостоятелни коли. Той даже съобщи, че до идната година компанията ще разполага с Model Y и Model 3 без потребност от водач по пътищата. Tesla възнамерява да пусне роботизирани коли без волан до 2026 година в Калифорния и Тексас. Последното следствие обаче слага под въпрос готовността на компанията да предложи изцяло самоуправляващи се технологии.
Критики и проблеми с марките „ Пълно самоуправление “ и „ Автопилот “
Критиците, в това число министърът на превоза на Съединени американски щати, Пийт Бутигиг, от дълго време настояват, че наименования като „ Пълно самоуправление “ и „ Автопилот “ заблуждават потребителите, като ги карат да имат вяра, че тези системи са изцяло самостоятелни, макар че в действителност не са.
Поредица от изявления на Tesla в X (преди Twitter) в допълнение утежняват обстановката.
Според Мано, акаунтът на Tesla е препубликувал наличие, показващо водачи, които употребяват FSD със свободни ръце, което може да сътвори усещането, че системата е независимо ръководеща се, макар че в действителност е нужен човешки контрол. В един от образците Tesla е препубликувала история за мъж, който употребява FSD, с цел да стигне до незабавното поделение по време на сърдечен удар, което може да подведе потребителите да считат, че е безвредно да разчитат на FSD без сериозна интервенция.
На уеб страницата на Tesla се показва, че потреблението на FSD и Autopilot без човешки контрол изисква по-голяма надеждност и регулаторно утвърждение. Въпреки това, видеоклип демонстрира мъж, който кара с ръце на кормилото, като твърди, че те са там единствено по законови аргументи. Това опонира на инструкциите на Tesla за водачите да бъдат постоянно нащрек.
Разследване на NHTSA и опасения за въздействие от страна на Илон Мъск
Разследването на NHTSA ще изследва дали FSD дава на водачите задоволително противоположна връзка в действително време, с цел да се оправят безвредно със обстановки, в сюжети на слаба видимост. Tesla би трябвало да отговори на настояването на организацията до 18 декември за детайлности по отношение на предизвестията, които системата дава в такива обстановки.
Разследването евентуално няма да завърши преди встъпването в служба на Тръмп през януари. Тъй като Илон Мъск е похарчил над 100 милиона $ в поддръжка на акцията на Тръмп, някои критици на Tesla се тормозят, че въздействието му може да докара до закъснение или преустановяване на настоящите инспекции на самоуправляващите се технологии на Tesla. Въпреки това, доста анализатори се съмняват, че въздействието на Мъск ще бъде задоволително, с цел да окаже въздействие върху следствието, даже в случай че такова желание съществува.