Темата за вдигането на ветото на България за започване на

...
Темата за вдигането на ветото на България за започване на
Коментари Харесай

ИТН напуска коалицията: Т. Йорданов

Темата за повдигането на ветото на България за започване на договаряния на Северна Македония с Европейски Съюз е напът да сътвори следващия сериозен трус в ръководещата коалиция.

В петък сутринта ръководителят на парламентарната група на " ИТН " (ИТН) Тошко Йорданов е събрал депутатите от партията и е оповестил, че идната седмица групировката ще напусне ръководещата коалиция поради упованието, че министър председателят Кирил Петков ще предприеме стъпки за събаряне на ветото върху започването на договаряния с Македония за присъединение към Европейски Съюз, оповестява Капитал.

 Министър-председателят Кирил Петков пък излезе с видеообръщение , в което прикани президента Румен Радев да свика консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), на което да се разиска положението на договарянията сред България и Северна Македония, както и че следва идната седмица българската позиция да бъде разисквана и на съдружен съвет на водачите на четирите партии от ръководещото болшинство.

    Искам да успокоя българското общество, че българското държавно управление няма да направи нищо без необятно национално единодушие и в сходство с съдружното ни съглашение
 

Всичко това става на фона на двудневната аудиенция на асистент държавния секретар на Съединени американски щати по европейските и евразийските въпроси доктор Карън Донфрид тази седмица, както и на късото посещаване в четвъртък на еврокомисаря по разширението Оливер Вархеи.

 Двамата имаха срещи с премиера Кирил Петков и с президента Румен Радев, а Донфрид беседва и с водачите на парламентарно показаните политически сили, като по неофициална информация главната тематика на диалога на асистент държавния секретар на Съединени американски щати с ръководителите на партиите от Народното събрание е била договарянията на България със Северна Македония.

Съединени американски щати се пробват да оказват помощ на Скопие като част от напъните им за понижаване на съветското въздействие на Балканите.

Еврокомисарят Верхеи пък съобщи, че след три седмици ще бъде още веднъж в София, с цел да се опита да реализира смяна в позицията на България против започването на договарянията за участие на Северна Македония в Европейски Съюз. Желанието на Европейска комисия е разногласието сред България и Северна Македония да бъде решен до края на френското председателство на Европейски Съюз, което изтича в края на юни.

Заявлението на Тошко Йорданов пред депутатите, че ще излязат от обединението, не значи, че това наложително ще се случи, само че при всички положения е показателно за равнището на доверие и качеството на връзката в обединението.

Натискът на Има Такъв Народ

Депутати от партията на Слави Трифонов описаха, че Тошко Йорданов е събрал парламентарната група в петък и ги е уведомил, че водачът на партията има желание да разгласи идната седмица, че Има Такъв Народ напуща обединението. Пред тях той изразил убеденост, че министър председателят ще разгласи повдигането на ветото върху западната ни съседка, макар че Кирил Петков на няколко пъти съобщи, че крайното решение ще е на Народното събрание и той няма да предприеме никакви стъпки без глобата на Народното събрание.

В ръководещата четворна коалиция има още една партия, която се опълчва на повдигането на ветото, до момента в който Северна Македония не извърши изискванията на България - Българска социалистическа партия. Срещу повдигането на ветото, преди Скопие да е изпълнило изискванията на София, е и президентът Румен Радев.

Твърде евентуално е тъкмо поради този напън на Има Такъв Народ и опасността от разпад на ръководещата коалиция министър председателят Кирил Петков да е подхванал хода с настояването към президента за привикване на КСНС. Във видеообръщението си министър-председателят декларира, че в съвещанието по тематиката би трябвало да вземат участие представители на всички партии, всички служби и президентската институция. Петков изиска и външно министерство да даде отчет за положението на договарянията сред България и Северна Македония.

Външният министър Теодора Генчовска, препоръчана на поста от Има Такъв Народ, също пази позицията на групировката, която я е излъчила - че Скопие би трябвало да извърши изискванията на София и едвам тогава да бъде вдигнато ветото. Генчовска наскоро даже упрекна премиера, че държавното управление води две външни политики по въпроса.

Във видеообръщението си Кирил Петков за следващ път съобщи, че кабинетът няма да вземе решение по казуса и преди да има цялостно съгласие сред съдружните сътрудници. " Единствено Народното събрание има финалния законен мандат по тематиката Северна Македония и това би трябвало да е безусловно ясно за цялото българското общество и за външните ни сътрудници ", сподели Кирил Петков.

 

 

 

 
Източник: 18min.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР