Доброслав Димитров от БРАИТ: Бъдещето принадлежи на адаптивните и можещите
Темата за изкуствения разсъдък от дълго време не е академична. Тя касае геополитика, геоикономика, военно приложение и така нататък Преди Световната среща на върха за изкуствения разсъдък в Гран Пале всички имат лек уплах какво следва, тъй като едно извънредно международно състезание може да докара до крайни неща, свързани с сигурността. Това съобщи Доброслав Димитров от Българската работодателска асоциация новаторски технологии в предаването „ Още от деня “ по Българска национална телевизия.
На форума ще преглеждаме какво следва пред човечеството. Лидерите на света да влязат в час с какво си имаме работа, добави той. „ При нуклеарните технологии някой би трябвало да натисне копчето, до момента в който изкуственият разсъдък мисли като нас. Въоръжен с такава технология някой може да направи доста бели “, акцентира Димитров.
„ Цялата бъркотия какво ще се случи с пазара на труда би трябвало да се разиска от водачите. Това не е събиране за регулация. Подходът е, в случай че желаеме да имаме бъдеще, би трябвало да заложим на стопанската система на знанията и добавената стойност. Европа изостава съществено “, разяснява гостът.
По думите на Димитров България разполага с високотехнологична стопанска система. „ Вече надхвърляме 20 % от Брутният вътрешен продукт на България. Заради бързите темпове на развиване българската стопанска система се трансформира във високотехнологична. Във всяка сфера имаме посланичество. От основно значение е да заложим на високите технологии. Старата техника ще става все по-малко конкурентна. Ако имаме восокотехнологична стопанска система ще имаме и високи приходи и няма да имаме проблем с цените на храните “, акцентира Доброслав Димитров.
В момента Съединени американски щати са на върха във високите технологии. Китай демонстрираха, че не са толкоз обратно, колкото всички си мислеха. Европа изостава в цялата тази конкуренция, тя управлява. В Европа ни куца прагматичността. Науката би трябвало да има действително изражение и добавена стойност за обществото. Имаше време, когато бяхме преди всичко, а в този момент изоставаме. Трябва да се запитаме къде сбъркахме и то единствено за едно потомство. Следващата мощност ще са данните и приложението им. Всичко ще се върти към това кой има и владее технологиите, заключи той.
„ България има място във високите технологии. Бъдещето принадлежи на адаптивните и можещите “, сподели още Димитров.

