Универсалният болт Урсула фон дер Лайен
Текстът е от профила на създателя във " Facebook ".
Ако се има вяра на брюкселските клюки, а и на някои изявления в реномирани западноевропейски медии, кандидатурата на немския министър на защитата Урсула фон дер Лайен за идващ ръководител на Европейската комисия е била прокарана с дейната интервенция на Вишеградската четворка. Премиерите на Чехия, Полша, Унгария и Словакия - съотв. Андрей Бабиш, Матеуш Моравецки, Виктор Орбан и Петер Пелегрини - положили обилни старания да убедят останалите си сътрудници от Европейски Съюз в пригодността на Фон дер Лайен за висшия европейски пост. Особено пламенно в коронацията на доближената до Меркел германка се показал Орбан; най-много нему тя дължи издигането си по време на инфарктните договаряния в края на предходната и началото на тази седмица.
Че Орбан и компания нямаше по какъв начин да позволен холандския социалдемократ Франс Тимерманс да наследи Жан-Клод Юнкер, беше разумно и предстоящо. Тимерманс, доскорошен зам.-председател на Европейска комисия и комисар по върховенството на закона и междуинституционалните връзки, беше бодил в очите на водачите от V4 поради рецензиите си към правовия порядък и кусурите на демокрацията в Източна Европа. Достатъчно е да напомним задействаните процедури против Варшава и Будапеща. Или обвиняванията от Брюксел против Бабиш, подозиран в спор на ползи и корист с европейски дотации.
Друг е въпросът с двойния критерий и фарисейщината на европейските служители.
Кога са поредни и кардинални, по кое време си затварят очите - или отместват комфортно взор настрана.
За друго иде тирада. Вишеградската четвортка евентуално вижда във фигурата на Фон дер Лайен комфортно комбиниране на по този начин лелеяните " национал-консервативни полезности " и политическа всепригодност: майка на 7 деца, християндемократ, довереница на немския канцлер Меркел, аристократична външност и така нататък Дялан камък, " Уши " (умалително от Урсула) в действителност идеално обслужва и вътрешнополитическите потребности на Орбан и сие. Хем сме съумели да възпрем Тимерманс ( " историческа победа ", както разтръбиха някои полски медии), хем сме прокарали пробивна дама (при това първия министър на защитата в Германия). Ако ли пък някой възнегодува, че Източна Европа е останала без собствен представител измежду топ длъжностите, то постоянно можем да си измием ръцете с " тези там в Брюксел ". Сиреч, огромните отново ни прецакаха, още веднъж не ни броят за нищо.
Перфектна пропагандна структура.
Наивно е, несъмнено, упованието, че универсалният болт Фон дер Лайен ще грейне или изпъкне в Брюксел с някаква особена увереност, неотстъпчивост и темперамент - нещо толкоз мощно мечтано след мандата на добродушния Юнкер. Няма по какъв начин германката да бъде и по-различна от досегашните евробюрократи. Срещу които възнегодуват - ненапълно и с право - поддръжниците на Орбан, Моравецки, Бабиш. Плоска илюзия е, в случай че водачите на V4 си основават сходни напразни очаквания. Или по-скоро хитра игра; те надали се лъжат в качествата на немското си протеже.
Най-малкото тъй като Фон дер Лайен е артикул на същия този ненавиждан " европейски хайлайф " - против който безкрай сипят ругатни проправителствените глашатаи в Будапеща, Прага и Варшава. Издънка на същото това наднационално чиновничество, стрък от политико-корпоративните обрастъци върху Стария континент. Нали сякаш точно против това се борят представящите се за достоверни бранители на Европа? Онези, дето желаят да спасят континента от " брюкселския диктат " - и от костюмираните бюрократи, които превръщали Европейски Съюз в сходство на Съюз на съветските социалистически републики.
Знайна е фамилната ѝ история, известна е
династичната ѝ съгласуваност с Християндемократическия съюз на Германия (ХДС)
Родена в Белгия, до 13-та си година израства в Брюксел, където татко ѝ Ернст Албрехт е бил началник на кабинета на комисаря Ханс фон дер Грьобен, а след това и общоприет шеф по конкуренцията в Европейската общественост.
Ернст Албрехт (1930-2014) е почитан немски християндемократ. След кариерата в Брюксел става вицепрезидент на хлебопекарния тръст (познат най-вече с бисквитите си) Bahlsen. А от 1976 до 1990 година беше даже министър-председател на Долна Саксония.
Урсула има петима братя, множеството от тях заемат значими позиции в бизнеса, единият е основен изпълнителен шеф на музикалния онлайн снабдител Deezer, различен пък е някогашен член на УС на капиталовата компания Aurelius. Чичо ѝ е прочут диригент. Урсула е женена за професора по медицина и бизнесмен Хайко фон дер Лайен.
Урсула овреме е закърмена с висшата политика,
привикнала е, по този начин да се каже, с плавните придвижвания по паркета. И с пируетите по него, щом се наложи.
Още на млади години постоянно се появява с именития си баща на обществени прояви, предизборни мероприятия и така нататък
Преди години ХДС набираше членове с рекламен афиш с една черно-бяла снимка. Министър-председателят на Долна Саксония доктор Ернст Албрехт дружно с младата си многообещаваща дъщеря Урсула. А пропо, в тези години (вероятно някъде при започване на 80-те) ѝ споделят " Röschen " ( " розичка " ), даже кръщават на нея вид рози в един култивиран център в Хановер.
На плаката написа: " Търсим хора, на които политиката освен им е в кръвта, само че им лежи и на сърце. "
Доста обещаващо за бъдещия ръководител на Европейската комисия, нали?
Ако се има вяра на брюкселските клюки, а и на някои изявления в реномирани западноевропейски медии, кандидатурата на немския министър на защитата Урсула фон дер Лайен за идващ ръководител на Европейската комисия е била прокарана с дейната интервенция на Вишеградската четворка. Премиерите на Чехия, Полша, Унгария и Словакия - съотв. Андрей Бабиш, Матеуш Моравецки, Виктор Орбан и Петер Пелегрини - положили обилни старания да убедят останалите си сътрудници от Европейски Съюз в пригодността на Фон дер Лайен за висшия европейски пост. Особено пламенно в коронацията на доближената до Меркел германка се показал Орбан; най-много нему тя дължи издигането си по време на инфарктните договаряния в края на предходната и началото на тази седмица.
Че Орбан и компания нямаше по какъв начин да позволен холандския социалдемократ Франс Тимерманс да наследи Жан-Клод Юнкер, беше разумно и предстоящо. Тимерманс, доскорошен зам.-председател на Европейска комисия и комисар по върховенството на закона и междуинституционалните връзки, беше бодил в очите на водачите от V4 поради рецензиите си към правовия порядък и кусурите на демокрацията в Източна Европа. Достатъчно е да напомним задействаните процедури против Варшава и Будапеща. Или обвиняванията от Брюксел против Бабиш, подозиран в спор на ползи и корист с европейски дотации.
Друг е въпросът с двойния критерий и фарисейщината на европейските служители.
Кога са поредни и кардинални, по кое време си затварят очите - или отместват комфортно взор настрана.
За друго иде тирада. Вишеградската четвортка евентуално вижда във фигурата на Фон дер Лайен комфортно комбиниране на по този начин лелеяните " национал-консервативни полезности " и политическа всепригодност: майка на 7 деца, християндемократ, довереница на немския канцлер Меркел, аристократична външност и така нататък Дялан камък, " Уши " (умалително от Урсула) в действителност идеално обслужва и вътрешнополитическите потребности на Орбан и сие. Хем сме съумели да възпрем Тимерманс ( " историческа победа ", както разтръбиха някои полски медии), хем сме прокарали пробивна дама (при това първия министър на защитата в Германия). Ако ли пък някой възнегодува, че Източна Европа е останала без собствен представител измежду топ длъжностите, то постоянно можем да си измием ръцете с " тези там в Брюксел ". Сиреч, огромните отново ни прецакаха, още веднъж не ни броят за нищо.
Перфектна пропагандна структура.
Наивно е, несъмнено, упованието, че универсалният болт Фон дер Лайен ще грейне или изпъкне в Брюксел с някаква особена увереност, неотстъпчивост и темперамент - нещо толкоз мощно мечтано след мандата на добродушния Юнкер. Няма по какъв начин германката да бъде и по-различна от досегашните евробюрократи. Срещу които възнегодуват - ненапълно и с право - поддръжниците на Орбан, Моравецки, Бабиш. Плоска илюзия е, в случай че водачите на V4 си основават сходни напразни очаквания. Или по-скоро хитра игра; те надали се лъжат в качествата на немското си протеже.
Най-малкото тъй като Фон дер Лайен е артикул на същия този ненавиждан " европейски хайлайф " - против който безкрай сипят ругатни проправителствените глашатаи в Будапеща, Прага и Варшава. Издънка на същото това наднационално чиновничество, стрък от политико-корпоративните обрастъци върху Стария континент. Нали сякаш точно против това се борят представящите се за достоверни бранители на Европа? Онези, дето желаят да спасят континента от " брюкселския диктат " - и от костюмираните бюрократи, които превръщали Европейски Съюз в сходство на Съюз на съветските социалистически републики.
Знайна е фамилната ѝ история, известна е
династичната ѝ съгласуваност с Християндемократическия съюз на Германия (ХДС)
Родена в Белгия, до 13-та си година израства в Брюксел, където татко ѝ Ернст Албрехт е бил началник на кабинета на комисаря Ханс фон дер Грьобен, а след това и общоприет шеф по конкуренцията в Европейската общественост.
Ернст Албрехт (1930-2014) е почитан немски християндемократ. След кариерата в Брюксел става вицепрезидент на хлебопекарния тръст (познат най-вече с бисквитите си) Bahlsen. А от 1976 до 1990 година беше даже министър-председател на Долна Саксония.
Урсула има петима братя, множеството от тях заемат значими позиции в бизнеса, единият е основен изпълнителен шеф на музикалния онлайн снабдител Deezer, различен пък е някогашен член на УС на капиталовата компания Aurelius. Чичо ѝ е прочут диригент. Урсула е женена за професора по медицина и бизнесмен Хайко фон дер Лайен.
Урсула овреме е закърмена с висшата политика,
привикнала е, по този начин да се каже, с плавните придвижвания по паркета. И с пируетите по него, щом се наложи.
Още на млади години постоянно се появява с именития си баща на обществени прояви, предизборни мероприятия и така нататък
Преди години ХДС набираше членове с рекламен афиш с една черно-бяла снимка. Министър-председателят на Долна Саксония доктор Ернст Албрехт дружно с младата си многообещаваща дъщеря Урсула. А пропо, в тези години (вероятно някъде при започване на 80-те) ѝ споделят " Röschen " ( " розичка " ), даже кръщават на нея вид рози в един култивиран център в Хановер.
На плаката написа: " Търсим хора, на които политиката освен им е в кръвта, само че им лежи и на сърце. "
Доста обещаващо за бъдещия ръководител на Европейската комисия, нали?
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ




