Технологията се отличава с по-висока енергийна плътност и мощностБързо и

...
Технологията се отличава с по-висока енергийна плътност и мощностБързо и
Коментари Харесай

Заработи най-големият в света маховик за съхранение на ток

Технологията се отличава с по-висока енергийна компактност и мощ

Бързо и дейно, съхранението на сила посредством маховик може да изиграе основна роля в новото потомство енелектроенергийни мрежи (снимка: CC0 Public Domain)

Китай свърза към електропреносната си мрежа своя първи широкомащабен независим план за предпазване на електрическа енергия посредством маховик. Той се намира в град Чангжи, провинция Шанси.

Съоръжението с изходна мощ от 30 MW е оборудвано със 120 високоскоростни магнитно-левитационни маховика. Всеки 10 маховика образуват модул за предпазване на сила и контролиране на честотата, а всичките общо 12 модула за предпазване на сила и контролиране на честотата образуват масив, който е обвързван към електрическата мрежа при равнище на напрежение 110 kV.

Изграждането на електрическата станция за предпазване на електрическа енергия посредством маховик „ Динглун “ започва през юли предходната година. Строителните работи бяха осъществени от две държавни корпорации.

Проектът се дефинира като първото по рода си потребление на „ полузаровена подземна система от кладенци, предопределена да обезпечи безвредна среда за работа, хидроизолация, изстудяване и поддръжка на маховика “.

Технологията за предпазване на сила посредством маховик е форма на механично предпазване на сила, която работи посредством ускорение на ротор (маховик) до доста висока скорост и поддържане на силата в системата като кинетична сила. Използва се мотор за ръководство на скоростта на устройството според от потреблението на сила.

Когато има остатък от електричество, моторът форсира маховика, с цел да реализира по-висока скорост. Колкото по-бързо се върти, толкоз повече сила съхранява. Обратно, маховикът се забавя, когато търсенето се усили, освобождавайки повече кинетична сила, която мрежата да преобразува в електричество.

В съпоставяне с други технологии за механично предпазване на сила, като да вземем за пример помпените Водноелектрическа централа или сгъстения въздух, съхранението посредством маховик има по-висока енергийна компактност и мощ, по-висока успеваемост и по-бърза реакция.

Типичната система за предпазване на сила с маховик може да реализира равнища на успеваемост от над 80% при общоприет цикъл на зареждане и разреждане и над 85% в системи, които употребяват технология за магнитна левитация.

Съхранението на сила посредством маховик не е постоянно споменавано в подтекста на екологията и устойчивостта, само че в действителност е дългогодишно потвърден способ за предпазване на електричество. На фона на възходящото търсене на постоянни уреди за предпазване на сила технологията на маховика се разви доста през последните години.

Макар че оборудванията за предпазване на сила с маховик изискват обилни вложения, с цел да бъдат комерсиализирани в мащаб, техният експлоатационен живот от 25 години наред с ниските им условия за поддръжка ги вършат релативно рентабилно решение.

Въпреки преимуществата си, технологията за предпазване на сила посредством маховик остава незадоволително употребена.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР