Тегленето и внасянето на пари в брой ни излиза все

...
Тегленето и внасянето на пари в брой ни излиза все
Коментари Харесай

Парите в брой ни излизат все по-скъпо

Тегленето и внасянето на пари в брой ни излиза все по-скъпо. Поредно нарастване на таксите приготвят банките от идващите месеци, като най-голямо покачване се планува за услугите на гише в офис на банката.

Повече ще плащаме всеки месец и за поддържането и обслужването на разплащателна сметка. От 16 декември тази година таксата за обслужване на най-масовите сметки със суми до 200 000 лв., открити в „ УниКредит Булбанк “ без дебитна карта към тях, става 5 лв. при 4 лв. до момента.

Поевтинява обаче тази за огромни сметки с над 200 000 лв., която също ще бъде 5 лв., при 10 лв. до момента. Ако имате издадена дебитна карта, то ще плащате за поддръжка на сметката по 3 лв. на месец, в случай че в нея постъпват регулярно суми, и 5 лв., в случай че не се употребява постоянно. Сега таксите са надлежно 2,55 лв. и 3 лв.. С 8 лв. се подвига таксата за обслужване на взаимни разплащателни сметки, които да вземем за пример се употребяват от двама съпрузи, като банката ще удържа по 20 лв. всеки месец.

Двойна става и таксата за блокиране на сметка – 4 лв., а за приемане на адрес на извлечение на хартия ще ни коства 6 лв., при 2 лв. сега.

Поскъпват и услугите по платежните сметки за съществени интервенции и в случай че желаете да си откриете такава, ще ви коства 2,10 лв., вместо 1,55 лв.. Внасянето на пари в брой по нея към този момент става най-малко 2,45 лв., а не 0,85 лв. както е в този момент. Още повече излиза тегленето, като за сума до 1000 лв. ще би трябвало да платите 6,45 лв. такса, в този момент тя е 3,50 лв.. Повишава се и сумата, която ще ви взима банката, когато теглите от неин банкомат, като това ще ви коства към този момент 0,12% от сумата или най-малко 0,28 лв.. Сега таксата е единствено 25 стотинки, без значение от сумата. Ако пък вършиме това от банкомат на друга банка, таксата става 0,17% от сумата, само че не по-малко от 1,35 лв..

Клиентите на банката ще заплащат повече и за внасяне на пари по сметка на каса, както и за изтегляне на суми, за преброяване на монети и обмяна на валута.

„ УниКредит Булбанк “ покачва и таксите за обслужване на заеми. Ако подадете искане за изтегляне на заем на хартия, това ще ви коства 80 лв., а до момента за тази услуга нямаше такса. Няма да плащате комисиона обаче, в случай че подпишете настояването цифрово. 20 лв. пък ще би трябвало да платите за издаване на банково уверение за утвърждение на заем, до момента и тази услуга беше безвъзмездна.

От средата на януари нови такси ще заплащат и клиентите на „ Общинска банка ”. И тук се покачва таксата за изтегляне и внасяне на пари в брой. Ако решите да си внесете или изтеглите пари по или от своята сметка, то това ще ви коства 2 лв., в случай че сумата е до 3000 лв., в този момент таксата е 1,50 лв.. За по-големи суми ще ви вземат на касата 0,20% върху сумата. Сега банката прибира 0,20% за частта над 3000 лв., само че най-малко 3 лв.. Ако пък става въпрос за монети, то ще платите най-малко 4 лв. или 2,50% върху сумата.

Увеличава се и комисионната за изтегляне и внасяне на каса без потребление на карта, като над 2000 лв. с предварителна поръчка тя става 0,60% върху цялата сума, а без поръчка – 0,70% върху нея.

И „ Общинска банка ” приготвя промени в цените за платежните сметки за съществени интервенции. Въвежда се такса за внасяне на пари по такива сметки в размер на 1,10 лева за суми до 3000 лв. и 0,15% от сумата за по-големи преводи. В момента банката не взима такса за тези услуги. За изтегляне на дребни суми до 2000 лв. таксата става 0,30% върху нея, само че не по-малко от 3 лв., а за по-големи – 0,40% върху сумата. Сега таксата за суми до 2000 лв. е 0,09% и най-малко 90 стотинки, а за по-големи – 0,30% за частта над 2000 лв., само че най-малко 6,90 лева и най-много 290 лв..

Централна кооперативна банка пък покачва цената на услугите си за компании, в случай че клиентите решат да създадат това в някой от клоновете й. Така да вземем за пример, в случай че бизнес клиент реши да трансферира пари сред свои сметки или сред такива на разнообразни клиенти, това ще му коства от 11 декември 4,50 лв., а не 4 лв.. Таксата за преводите през БИСЕРА става 7 лв. при 6,85 лв. в този момент, а за преводи през РИНГС, направени в офис на банката, 40 лв. при 23 лв. в този момент. Ако преводът е изработен по електронен път, таксата към този момент ще бъде 12 лв. от 10 лв. в този момент. Поскъпва и обслужването на запорирани сметки, като еднократната такса за обработка на запорно известие става 35 лв. при 31,29 лв. в този момент, а месечната за поддържане на такава сметка – 36 лв. от 35,20 лв. сега.

Българо-американска кредитна банка трансформира на два пъти таксите и комисионите си. Първата смяна за клиенти физически лица е от 1 декември тази година, а идната от 1 февруари следващата година. Така таксата за разкриване на разплащателна сметка в банката става 4,50 лева при 4 лв. в този момент. Месечната комисиона за поддръжка на сметката също се подвига от 4 лв. на 4,50 лв.. И тази банка подвига таксата за внасяне на пари в брой на каса, като в този момент за тази услуга се плащаха 2 лв., в случай че сумата е до 3000 лв., само че от февруари тя ще важи за суми до 2000 лв..

За изтегляне на пари в брой сега банката взима 5,50 лева за суми до 2000 лв. и 0,6% от 2000 до 50 000 лв.. От следващата година таксата става най-малко 6 лв. за суми до 50 000 лв. или 0,6% от изтегленото. Откриването на платежна сметка за съществени интервенции коства 2 или 3 лв. според от това дали желаете или не към нея да има дебитна карта. Ако в нея постъпват единствено приходи от заплати, пенсии, помощи и стипендии, то няма месечна такса за поддръжка, както и такава за изтегляне в брой на каса и от банкомат на същата банка. Има обаче такса, в случай че внасяте по нея пари в брой, като за суми до 3000 лв. таксата е 80 стотинки.
Как ще се употребяват безплатните сметки
Докато банките покачват таксите по платежни сметки за съществени интервенции, Министерство на финансите приготви промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, в който се прецизира по какъв начин хората ще могат да употребяват безплатните сметки, по които да постъпват суми от заплати, пенсии, стипендии и помощи.

Предвижда се на платежните сметки за съществени интервенции да не се начислява такса обслужване на сметка.

Клиентът ще може всеки месец да прави без такса до три кредитни превода, в това число посредством системите за онлайн банкиране на обслужващата банка, и да тегли до три пъти пари в брой от банкомат или ПОС, само че единствено на същата банка, на която е картата му.

Това обаче няма да важи за изтегляне на пари от банкомат на друга банка, както и за изтегляне на пари в брой на каса в офис на банка.

Въвежда се условието всеки клиент да заявява пред банката типа на получените средства от трудови приходи или пенсии. А в случай че настъпи смяна в приходите му, да уведоми още веднъж банката. Всеки клиент ще може да има в банка повече от една платежна сметка, друга от сметката за съществени интервенции, написа още в законопроекта.

Безплатните сметки бяха въведени от 1 септември, откакто се одобри задължението за всички работодатели със 100 или повече наети лица да изплащат трудовите им хонорари единствено посредством превод или внасяне по платежна сметка в посочена от служащия или служителя банка в страната.

Според омбудсмана Диана Ковачева обаче по този начин избраните три тегления без такса са извънредно незадоволителни. Тя упорства при изтегляне на пари в брой да се включи и избран брой платежни интервенции на гише в банков офис, което би подсигурило гратис обслужване при техническа нередовност на банкоматите, за каквито проблеми в институцията на омбудсмана постъпват забележителен брой сигнали. Финансовата помощ за хората с увреждания и издръжката след бракоразвод и разлъка също да бъдат включени в сумите, които могат да постъпват в безплатните сметки за съществени интервенции, желае още омбудсманът.

Предстои измененията в закона да бъдат утвърдени от Народното събрание преди да станат факт и да стартират да се ползват от банките.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР