Театърът, киното, малкият екран - те са неин дом вече

...
Театърът, киното, малкият екран - те са неин дом вече
Коментари Харесай

Приказна работа. Параскева Джукелова, която изигра майката на легендарния Гунди

Театърът, киното, дребният екран - те са неин дом към този момент повече от 30 години. Последно се снима в най-касовия български филм за всички времена - " Гунди ", където играе майката на именития футболист. В четвъртък Параскева Джукелова отпразнува 54-ия си рожден ден и е Човек на деня на Свободна Европа.

Всичко стартира с театъра. Влюбва се в него, когато е още в трети клас. Оттогава има десетки функции освен на театралната сцена, само че и в киното и малкия екран.

Последно се снима и в най-касовия български филм за всички времена - " Гунди - легенда за любовта " , където играе майката на именития футболист на " Левски " Георги Аспарухов - Мария .

" На мен постоянно ми е била забавна личността зад идола. Георги Аспарухов, съгласно мен, е бил едно доста работливо, обичливо и непретенциозно момче. Славата не го е трансформирала ", Параскева Джукелова в изявление пред " Жената през днешния ден ".

По думите ѝ ледът, по който се движи сюжетът и цялата продукция, е доста тъничък - защото всеки си има своя лична визия за Гунди и разнообразни упования. Но съгласно Джукелова филмът за него е съумял да отговори на огромна част от тях.

" Виждам, че хората потъват в историята, съпреживяват я и излизат разчувствани ", тя пред БГ Радио.

Само досега филмът е гледан от над 500 000 фенове. С това той стана не просто най-гледаното българско заглавие след 1989 година, само че и най-гледаният филм в кината в България въобще, като усъвършенства даже върха на хитови заглавия като " Аватар ".
 Премиера на кино лентата „ Гунди - легенда за любовта “ се организира в зала „ Арена 8888 София “ на 9 октомври. На фотографията (от ляво надясно): актьорите Параскева Джукелова, Павел Иванов и Димитър Маринов.
За личната си роля в продукцията пък Джукелова споделя, че ѝ е била извънредно забавна. Самата майка на Гунди пък разказва като " топла и уютна жена ".

" На стадий съм, в който играя от ден на ден майки ", пошегува се актрисата неотдавна, като добави, че в същата година, в която беше сниман " Гунди ", тя изигра и още една майка - тази на момче, което остава без ръце, само че преодолява компликациите и става параолимпиец, във кино лентата " Без криле " на Ники Илиев.
  please wait The code has been copied to your clipboard. The URL has been copied to your clipboard
No media source currently available

Параскева Джукелова е родена на 14 ноември 1970 година в Панагюрище . Любовта ѝ към актьорската игра се възпламенява още в ранните ѝ детски години на първо място с помощта на театъра.

Когато е в трети клас, гледа в Градския спектакъл на родния си град операта „ Лелята на Чарли “ с Видин Даскалов. Още в този миг взема решение, че желае да има тази „ приказна работа – с красиви костюми, пеене, танци “, споделя тя в изявление пред екипа на Народния спектакъл.

Така през 1992 година детската фантазия се трансформира в действителност - през тази година Джукелова приключва актьорско майсторство за трагичен спектакъл в ВИТИЗ „ Кръстьо Сарафов “ в класа на проф. Стефан Данаилов .

Веднага по-късно постъпва в трупата на Народен спектакъл „ Иван Вазов “. Малко по-късно излиза на свободна процедура и работи като гост-актриса в разнообразни театри в София и страната в продължение на 10 години, само че през 2008 година още веднъж се връща в Народния спектакъл, където играе и през днешния ден.

Сред най-известните ѝ функции там са тези на Наташа във „ Васа Железнова “ от Максим Горки , на Елианта в „ Мизантроп “ от Жан Батист Молиер , за която през 2010 година печели премията АСКЕЕР за поддържаща женска роля, на Керън в „ Август в Оклахома “ от Трейси Летс , Елизабет и Темида в „ Ричард Трети “ по Уилям Шекспир , Саломия в „ Последното прелъщение “ по Никос Казандзакис.

В същото време обаче Джукелова се снима и в редица кино и телевизионни продукции. Още през 1993 година печели „ Златна роза “ за ролята си във кино лентата „ Сезонът на канарчетата “ , който споделя за репресиите на комунистическия режим.

В него тя играе самотна майка, въдворена в трудов лагер, в психиатрична клиника и интернирана надалеч от родното ѝ място.

През годините следват още десетки функции в заглавия като „ Суламит “ (1997 г.), „ Емигранти “ (2002 г.), „ Изпепеляванe “ (2003 г.), „ Време за дами “ (2006 г.), „ Джулай “ (2012 г.), „ Голата истина за група Жигули “ (2021 г.), сериала „ Вина “ (2022 г.).

По думите на Джукелова " чисто финансово " за един артист " е невероятно да избегне изкушенията на малкия екран ".

" Но има и друго – сериалът предлага доста дълга работа над облика ", тя.

" В един филм или театрална режисура имаш напълно скъсено показване на героя си. Докато в един сериал може съвсем всекидневно да го развиваш и да работиш над него, което също е прелъщение ", показва актрисата.

В последна сметка Джукелова обича всички жанрове и ниши на актьорската специалност - изключително поради ясните правила и конструкция, поради това, че има режисьор, който задава посоката и който, по думите ѝ, ѝ оказва помощ да овладее хаоса вътре в нея.

" Обичам актьорството и съм подготвена да се гмурна надълбоко в процеса на основаване на всеки театър или филм. Тази отдаденост е доброволна и мечтана. Мисля, че за всяка активност важи правилото – в случай че обичаш това, което правиш, в случай че му посвещаваш времето и пристрастеността си, триумф неизбежно ще пристигна ", споделя Джукелова.
Източник: svobodnaevropa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР