Общинските съветници от БСП за България отправят питане, свързано с

...
</TD
>Общинските съветници от БСП за България отправят питане, свързано с
Коментари Харесай

БСП питат за подлезите в Пловдив

Общинските съветници от " Българска социалистическа партия за България " насочат запитване, обвързвано с пловдивските подлези и основаването на районен културен институт по античните мозайки. Питането ще бъде отправено на съвещанието на следващия ден и е обвързвано с развиване на пешеходната инфраструктура и запазване на културно-историческото завещание в централната градска част като част от туристическият артикул на гр. Пловдив.

Подлезите на града, особено тези, които са ситуирани в непосредствена непосредственост към основната улица и кв.  " Капана ", имат своето място в основаването на културния и туристически образ на Пловдив. В дневния ред на сесията на 07.11.2024 година, имаше точка за отдаване чартърен за период от 5 години на част от независимите обекти в пешеходен подлез " Археологически ". Преди съвещанието на Общинския съвет точката беше оттеглена от вносителя и спор по тематиката по този начин и не се състоя.

От години пловдивските подлези са неглижирани, правени са всевъзможни опити за атрактивното им отдаване като търговски площи. Изпълнявани са причудливи строително монтажни действия, за да се увеличи инвеститорския интерес, но за жалост резултатите са забележими и общото мнение е, че са съмнителни, се споделя в питането. Подлезите са свързващи звена в градската инфраструктура, подкрепят нейното развиване и способстват за решение на редица проблеми. 

Подлезите оказват директно въздействие на пътната сигурност и увеличение броят на пешеходците.  Един образец, част от казуса с местата за паркиране в идеалния център и възстановяване достъпът на туристите в него, може да бъде позволен в случай че най-сетне се реализира концепцията за многоетажния паркинг на мястото на някогашния ТЕЛК. Този паркинг, заедно с подлеза при " Баня Старинна ", до огромна степен би понижил паркираните коли в идеалния център и би подобрил напредването в централната градска част.

Общинските съветници от " Българска социалистическа партия за България " считат, че безспорно подлезите се грижат за сигурността на пешеходците, но и това са пространства, които могат да придобият нова функционалност, допълваща образа на града ни. Например, в пешеходен подлез " Археологически " (до Понеделник пазара) има скъпо археологическо завещание, построени са и спомагателни постройки в подстъпите, които могат да се трансфорат в място за среща на културните дейци, в място за продан и показване на хрумвания.

Съветниците от Българска социалистическа партия за България насочат и запитване по отношение на античните мозайки и вероятното учредяване на Регионален институт, който да се грижи за тяхното предпазване, поддръжка и експозиция. Подлез " Археологически " е част от сериен обект " Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия ", вписан в Индикативната листа на ЮНЕСКО за значими културни обекти през 2018-та година.

Серийният обект включва Голямата епископска базилика, Малката базилика и Късноантична постройка Ирини, издигнати и функционирали в интервала IV-VI век. Трите недвижими културни полезности съставляват здания с богато архитектурно оформление и непокътнати подови мозайки. И трите обекта са с построени защитни покрития, експонирани и интегрирани в актуалната градска среда. Последните журналистически репортажи и питания на сътрудници общински съветници водят до търсенето на различен метод.

Може би решение на част от въпросите е учредяването или на Национален, или на Регионален културен институт " Епископската Базилика и късноантични мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия “. Това би бил план за институт от стратегическо значение за опазването и ръководството на културното завещание в гр. Пловдив, а и в Република България. Създаването на профилирана конструкция ще обезпечи нужните запаси и специалисти за дейно ръководство на този скъп културен запас, ще запази и ще укрепи неговото интернационално самопризнание.

Общинските съветници от Българска социалистическа партия за България считат, че е належащо Община Пловдив да сътвори идея и работеща формула за развиване на пешеходната инфраструктура в центъра на града, част от която са подлезите, местата за паркиране, а също по този начин и пешеходният мост, чиято концесия изтича скоро. 

Във връзка с горното Общинските съветници от Българска социалистическа партия за България слагат следните настоящи въпроси:

1. Какво прави Община Пловдив по посока правене цялостна идея за ръководство и развиване на пешеходната инфраструктура в централната градска част, която да включва подлезите и разбор на местата за паркиране за поощряване пешеходците и възстановяване цялостния образ на зоните към Главната улица?

2. Каква е тактиката за поддържане и развиване на сериен обект " Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия ", вписан в Индикативната листа на ЮНЕСКО за значими културни обекти през 2018-та година?

3. Отчита ли Община Пловдив нуждата от основаване на Регионален културен институт " Епископската Базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия “?
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР