Областната управа в Бургас внесе в Службата по геодезия, картография

...
</TD
>Областната управа в Бургас внесе в Службата по геодезия, картография
Коментари Харесай

Има ли дюни край къмпинг Каваци - Север? Четири комисии проверяват казуса

Областната администрация в Бургас внесе в Службата по геодезия, картография и кадастър проект за изменение на профилираната кадастрална карта в региона на къмпинг " Каваци – Север ", в непосредствена непосредственост до плажната линия. Според новия план 99% от територията - 36 807 квадратни метра - са пясъчни дюни. Така площта на пясъчните дюни набъбна съвсем 3 пъти от нанесените през 2023-та година промени на профилираната карта, осведоми БНР. Казусът провокира правосъдни каузи и остри противоречия сред частните притежатели на парцели на терена и страната, която изпрати на място 4 комисии да обследват региона. Становищата и на 4-те комисии фрапантно се разминават. 

Според първата комисия пясъчните дюни са на повърхност от 786 кв. метра. Решението е от месец ноември 2021-ва година и е оспорено от Института по океанология. Втората комисия посочва, че площта на пясъчните дюни е 31 202 кв. метра. Решението е от месец юли 2022-ра година. То обаче остава единствено на хартия и не е прегледано от комисията за профилираните карти и регистри. Така се стига до назначението на 3-та комисия, която понижава границите на пясъчните дюни до 11 410 кв. м. Това е решение от месец октомври 2022-ра година и е вписано като изменение в Специализираната кадастрална карта. Заради изразените две особени отзиви на членове на комисията, направила обследването, Областната администрация в Бургас назначава 4-та комисия, която да откри има ли дюни при започване на къмпинг " Каваци - Север " и от какъв тип са те. 

В работната група, която прави последното проучване са включени специалисти фитоценолози и специалисти по брегова геоморфология. Те трябваше да предложат изменение на утвърдената през март 2023-та година Специализирана кадастрална карта. 

След решението на последната комисия, собственици на парцели, които попадат на къмпинг " Каваци – Север ", заведоха каузи против Министерство на околната среда и водите. Те оспорват процедурата от последното проучване на територията за съществуването на пясъчни дюни. 

Законно или не - очевидно ще би трябвало да каже съдът, а Областната администрация в това време е стаpтирала процедура по вписването на промените в Кадастралната карта. 

Частните притежатели също не стоят безучастно. По тяхна самодейност Община Созопол е изготвила Подробен организационен проект (ПУП) за региона в северната част на къмпинг " Каваци ". Този Подробен устройствен план чака утвърждението на Регионалната екоинспекция в Бургас. Коя от двете процедури ще завърши по-бързо - това следва да разберем, само че играта на котка и мишка сред страната и вложителите продължава с следващия сезон от сериала има ли, или няма дюни на къмпинг " Каваци- север ". От всички дейности дотук излиза наяве, че нито една от двете страни не желае да отстъпи.
Източник: burgas24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР