Лилия Недева, водач на листата на коалиция ЗАЕДНО в Пловдив

...
</TD
>Лилия Недева, водач на листата на коалиция ЗАЕДНО в Пловдив
Коментари Харесай

Лилия Недева, коалиция Заедно: Децентрализация на регионално ниво

Лилия Недева, лидер на листата на коалиция ЗАЕДНО в Пловдив град:

- За втора поредна година общините в България изпитват съществени компликации поради късното приемане на държавния бюджет. Обмисляте ли, коалиция ЗАЕДНО, а и персонално Вие, да предприемете съответни стъпки в посока децентрализация на общините?  

- Моята съществена цел и тази на Коалиция ЗАЕДНО е децентрализацията на районно равнище, осигуряваща висока степен на еластичност на общинските и локални управляващи.

Преминаване от концентрация към децентрализация, от хоризонтално ръководство към отвесно ръководство, от ръководство от горе надолу към ръководство изпод нагоре. Недопускане на хоризонтални и отвесни несъответствия при постигането на децентрализация. Засилване на контрола при даване на средства от страната на общините и кметствата. Доразвиване на член 141, алинея 5 от Конституцията за подкрепяне естествената активност на общините от страната. Фискалната децентрализация може да се реализира посредством дейно консумиране на ресурсите и сходство сред количеството, качеството и типа на обществено доставяните услуги. Това води до реализиране на локална автономност, а точно финансова автономия на локалните управляващи в изискванията на децентрализирани обществени финанси. Успоредно с това ще изградим механизми за степен на надзор от страна на по-високите равнища на надзор в страната и по опция на инцидентен принцип, с цел да се подсигурява обективността му

Смятам, че финансовата децентрализация на общините би трябвало да започва с смяна на Закона за обществените финанси и по-точно промени в чл.45, ал.1, където са разказани приходите на общинския бюджет. Моето предложение е в този член да се прибавят и други източници на финансиране, а точно 20% или два процентни пункта от налога върху приходите на физически лица и 10% или един процентен пункт от корпоративния налог, което апропо е и мнението на НСРОБ като процентно съответствие, да остават разполагаем на съответната община. Тук следва да се добави и чл.52, който касае бюджетните взаимоотношения на общинския бюджет с централния бюджет. Поради обстоятелството, че дребните общини с поданици до към 50- 60 хиляди души, не генерират задоволително доходи, следва те да останат към централни бюджет.

2023 година ще бъде извънредно тежка и комплицирана за общините. Предстоят локални избори и в това време завършва финансово миналият програмен интервал 2014-2020 и се отваря кандидатстването по новия, което закъсня трагично с 2 години. Успоредно с това общините ще би трябвало да извършват и Плана за възобновяване и резистентност, а също и към момента не е признат и бюджета за 2023 година. В 48 Народно заседание удължихме този на 2022 година в миг на очакване не сформиране на кабинет, което за жал още веднъж не се случи. От бюджет 2023 се чака по-солиден растеж на общата изравнителна дотация, която е единственият трансфер от държавния бюджет, с който общините могат да се разпореждат все още независимо след решение на общинските съветници. При залагането на растежа на общинските бюджети за настоящата година следва да се планува освен минимумът за тяхното оцеляване, само че растеж в който да се заложи и тяхното развиване, тъй като от това зависи и икономическият растеж на страната ни.

Общините изпитват сега огромни усложнения по подготовката и кандидатстването за средства за вложения по ПВУ. Във връзка с това дитализацията и мощната локална власт са от извънредно смисли. За това ние от Коалиция ЗАЕДНО предлагаме:

Нормативно контролиране на цифрови принадлежности. Дигитализацията на страната е от извънредно значение за отпушване на бързо и качествено предложение на обществените услуги, както за жителите, по този начин и за бизнеса. Чрез основаването на стопанската система на цифрови данни ще реализираме по-голяма конкуренция и бистрота при вложение на обществените средствата. За задачата ще стартираме с оптимизация на административните процеси и опростяване на процедурите в обособените ведомства. Целта е да се реализира еднократно събиране на данни и обслужване на едно гише, от една точка. Ще въведем възбрана за събиране на такси за издаване на удостоверения, учредени на към този момент налична или събрана информация. Знаем по какъв начин да използван европейския правилник за електронна еднаквост (eID). Усилията ни ще бъдат ориентирани към основаване на единни стандарти на софтуерна инфраструктура за електронни услуги.

Нов закон за държавната и общинска администрация, посредством който да се подсигурява основаването на високи и качествени условия към работата на заетите в обществения бранш. Предоставяне на предпазени, сигурни и качествени цифрови обществени услуги на жителите и бизнеса когато и да е, на всяко място и от всяко устройство.

Постигане на цялостен интегритет и оперативна съгласуемост при предложение на обществените услуги както на национално равнище, по този начин и на локално равнище.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР