Kметовете на над 30 общини от областите Благоевград, Кюстендил, Перник

...
</TD
>Kметовете на над 30 общини от областите Благоевград, Кюстендил, Перник
Коментари Харесай

Кметът на Благоевград: Дори след увеличение на ТБО през 2025 година, разликата в приходите и разходите ще бъде около 6 млн. лв. дефицит

Kметовете на над 30 общини от областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София област показаха обща позиция за политиките на локалните управляващи в ръководството на отпадъците на конференция през днешния ден.

Градоначалниците на Благоевград, Кюстендил, Сандански, Петрич, Елин Пелин и зам.-кметът на Перник, в наличието на още 20 кмета обявиха, че увеличението на такса битови боклуци е неминуем и необратим развой.

" Съгласно европейското и националното законодателство следва въвеждането на правилото " замърсителят заплаща “. Това е извънредно предизвикателство за цялото ни общество и за всяка една от общините. Сега е моментът, в който ние като локална власт, общинските препоръки, жителите би трябвало да си подадем ръка, с цел да създадем тъй че този преход да стане гладко и дейно и дружно да понижим темпа на повишаване на общото количество боклук и да увеличим разделно събрания боклук. Колкото по-ефективен е този развой, толкоз по-бавно ще нараства такса боклук за в бъдеще “, сподели по време на конференцията кметът на Благоевград.

Кметовете бяха безапелационни, че с цел да се вкара правилото " замърсителят заплаща “ би трябвало да се трансформират радикално системите за ръководство на отпадъците, който развой тече в общините и ще би трябвало да бъде приключен в идващите години.

Те разясниха, че това изисква опериране, качествено въвеждане в употреба на инфраструктура, на нови съоръжения за отнасяне на отпадъците, вложения в сметосъбираща и метачна техника, в съдове, в осведомителни акции, в нов програмен продукт, който да събира база данни, в нови механически средства за премерване, увеличение на административния потенциал на общините, с цел да могат те да обработват цялата тази информация и да основат ефикасни механизми за надзор.

Информационните акции са от особена значимост, защото с тях се цели последователно да се промени равнището на осъзнание в обществото в посока основаване на рециклиращи общности, споделиха още кметовете.

Въвеждането на правилото " замърсителят заплаща “ влиза в действие от 2026 година и с цел да се случи общините би трябвало още през идната година да създадат съществени вложения. Именно поради това всички общини се сплотяват зад тази позиция и следва да създадат още през тази година оферти до Общинските препоръки за увеличение на такса битови боклуци.

Градоначалниците обявиха, че вършат всичко допустимо да предложат търпимо нарастване на таксите и налозите, само че при неналичието на финансова децентрализация в страната това е извънредно мъчно. Официалните данни на Министерство на финансите демонстрират, че всички общини в България, без изключение, не съумяват да покриват разноските си с локалните проходи, осведомиха те.

За Благоевград кметът разясни, че даже след нарастване на Твърди битови отпадъци през 2025 година, разликата в приходите и разноските ще бъде към 6 млн. лева недостиг, който ще се наложи Общината да дофинансира за тази активност от приходите от налозите.

" Всеки ден 70 тона боклук се извозват от улиците на Благоевград и в случай че не стартираме да събираме разделно, то тогава парите ни няма да отиват за действия, директно ориентирани към хората, а ще покриват недостига от разноските по непорочност. Именно за това неизбежно, само че рационално всички ние ще предложим съгласно потребностите на общините корекции в локалните налози и такси “ сподели той.

Аргументите за особеното нарастването на такса битови боклуци в обособените общини, кметове обясниха с това, че съгласно закона всяка община е в друга категория, заради което данъчните оценки в другите общини са разнообразни.
Източник: blagoevgrad24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР