Експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите –

...
</TD
>Експерти на Регионалната инспекция по околната среда и водите –
Коментари Харесай

Сигнал от Коледния базар до Ледената пързалка за незаконно придобити животни, РИОСВ извърши проверка

Експерти на Регионалната ревизия по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) направиха инспекция на търговец, предлагащ фотографски услуги – фотосесии с притежавани от него екзотични птици в една от коледните къщички до Ледената пързалка в центъра на Пловдив.

Проверката беше инициирана след подаден сигнал от угрижен жител, който изрази терзание, че търговецът не има нужните документи за притежаваните от него пъстри пернати.

Птиците са 4 на брой – екземпляри от типовете току тукан, какаду алба, жълтокрила ара и жълтосиня ара.

По време на контролната инспекция на място и при инспекция на показаните документи, специалистите на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Пловдив откриха, че притежателят на птиците има издадени регистрационни карти за тях от Регионална инспекция за опазване на околната среда по местожителството му, животните са законно добити съгласно националното и интернационалното законодателство. Те са във очевидно положително общо положение.

Документите дават отговор на условията на Закона за биологичното многообразие и Конвенцията по интернационалната търговия със застрашени типове (CITES), което удостовери законността на притежаването на екзотичните птици.

Регионална инспекция за опазване на околната среда – Пловдив продължава да следи прецизно спазването на екологичното законодателство и подхваща нужните дейности за отбрана на биологичното многообразие и попречване на противозаконната търговия с животни.

Конвенцията CITES e интернационално съглашение, което понастоящем включва 175 страни от целия свят. Тя има за цел да подсигурява, че интернационалната търговия с екземпляри от диви животни и растения няма да заплаши тяхното оцеляване в природата.

Туканът е предпазен тип по CITES. Тукани, като Ramphastos toco (класически тукан) и още 9 други типове от рода Ramphastos, са включени в Приложение II на CITES. Това приложение обгръща типове, които не са безусловно застрашени от изгубване, само че търговията с тях би трябвало да бъде строго контролирана, с цел да се избегне опасност за тяхното оцеляване в природата.

Това значи, че търговията с тези птици изисква съответни разрешителни и би трябвало да се прави при прецизно съблюдаване на разпоредбите и изискванията, открити от CITES.
Източник: plovdiv24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР