127 студенти от 18 университета в страната мерят сили в

...
</TD
>127 студенти от 18 университета в страната мерят сили в
Коментари Харесай

127 студенти от цяла България участват в 50-ата национална студентска олимпиада по математика в Русе

127 студенти от 18 университета в страната мерят сили в 50-ата юбилейна национална студентска олимпиада по математика, която се организира в Русе.

Сред гостите на откриването на влиятелния конгрес в крайдунавския град бяха регионалният шеф Драгомир Драганов, ректорът на Русенския университет " Ангел Кънчев “ доцент доктор Десислава Атанасова, шефът на дирекция " Образование и просвета “ в Общината Цветослав Димитров, изпълнителният шеф на фондация " Еврика “ Григор Цанков, деканът на факултета по естествени науки и обучение проф. доктор Велизар Павлов, заместник-ректорът на Софийския университет доцент доктор Първан Първанов, както и деканът на факултета по математика и информатика към Софийския университет проф. доктор Мая Стоянова.

В приветствието си към присъстващите регионалният шеф уточни, че Русенският университет – мястото, където се организира надпреварата, дава прелестни условия за образование и реализирането на фундаментални и приложни проучвания. По негови думи математиката е измежду най-важните науки в актуалното общество, тъй като е в основата на развиването на изкуствения разсъдък. " Математиката е не просто просвета — тя е повсеместен език, посредством който описваме света към нас. От най-елементарните калкулации до комплицираните теории, които изясняват структурата на Вселената, математиката стои в основата на нашето схващане за действителността. Тя ни учи да мислим разумно, да проучваме, да търсим закономерности и решения “, добави Драганов. " Без математиката актуалният свят не би бил вероятен. Технологии, инженерство, стопанска система, медицина, връзки – всички те разчитат на математически модели и правила. В свят, който се трансформира със светкавична скорост, математиката е тази, която ни оказва помощ да разберем, предвиждаме и сътворяваме бъдещето “, безапелационен бе регионалният шеф на Русе.

" За нас е чест да сме домакини, още повече, че Русе и Русенският университет се славят с доста сериозна школа по математика, потвърдила се с водещи преподаватели, известни математици и лауреати на интернационалните и национални олимпиади “, сподели от своя страна ректорът доцент доктор Десислава Атанасова. " Дори да не сте на първо, второ и трето място, Вие сте към този момент спечелили, тъй като сте се преборили да бъдете тук и да защитавате името на своето висше учебно заведение и знанията си. Трябва да сте горди, тъй като сте съумели

хора! Няма по какъв начин да не благодаря на сътрудниците, за всичко което вършат, с цел да могат студентите да се занимават с математика освен в часовете във висшето обучение, а да бъдат сполучливи хора. Математиката е доста постоянна основа, помагаща на всички останали публични области “, уточни още доцент доктор Десислава Атанасова.

Директорът на дирекцията по обучение и просвета в локалната общинска администрация съобщи, че математиката развива способността да виждаме скритото, да се съмняваме, да ревизираме, да имаме вяра единствено в потвърденото, само че и да мечтаем оттатък забележимото. " Математиката ни учи на самообладание, поредност и кураж – тъй като всяка комплицирана задача изисква воля и неизменност “, уточни още той и даде обещание Община Русе да поддържа провеждането на всяка сходна самодейност. Деканът на факултета по естествени науки и обучение проф. доктор Велизар Павлов акцентира ролята на Русенския университет в националния и европейски проучвателен развой в областта на математиката, който е с фокус върху приложните проучвания в стопанската система, обществените действия, инженерството, а също и в съвсем всички сфери на публичния живот. Той уточни и ролята на образователното заведение в подготовката на фрагменти, изцяло приспособени към пазара на труда. Сред топ специалностите, които проф. Павлов открои са бакалавърската " Финансовата математика “ и магистърската стратегия " Математическо моделиране във финансите, застраховането и общественото дело “. Припомняме, че по традиция в двете специалности се одобряват студенти от цялата страна.

Националната студентска олимпиада е най-значимото студентско математическо събитие в страната, провеждано годишно от 1974 година Участниците в конкуренцията се състезават в три категории съгласно специалността си – математика, информатика и компютърни науки; естествени и механически науки, както и стопански специалности. Според регламента, във всяка група университетите могат да вземат участие с до два тима, като всеки тим включва шестима студенти и един началник. Журито се състои от 16 водещи преподаватели и учени, а общият брой на университетските ръководители, съпътстващи студентите, е 40. Председател на научното жури е доцент доктор Илияна Раева от Русенския университет " Ангел Кънчев “.
Източник: ruse24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР