tbi, водещата challenger банка в Югоизточна Европа, продължава да постига

...
tbi, водещата challenger банка в Югоизточна Европа, продължава да постига
Коментари Харесай

tbi bank отчете рекордна печалба от 38 млн. евро за деветмесечието на 2024 година

tbi , водещата challenger банка в Югоизточна Европа, продължава да реализира мощни финансови резултати с рекордна чиста облага от 38 млн. евро за първите девет месеца на 2024 година Това е с 34% повече в съпоставяне със същия интервал на предходната година (на база неодитиран консолидиран финансов отчет). Освен това tbi bank резервира постоянните си позиции във връзка с ликвидността и капитала. Силни резултати се следят във всички бизнес посоки.

През първите девет месеца на 2024 година tbi подписа редица нови партньорства, в това число с търговци от нови браншове и към този момент участва в 30 хиляди търговски обекта на главните си пазари - България, Румъния и Гърция. Благодарение на този впечатляващ обсег банката оказа помощ на още повече клиенти да финансират своите фантазии и нужи, и резервира лидерската си позиция в трите страни.

Към края на септември 2024 година tbi bank е обслужила 1,6 млн. заявки за финансиране в България, Румъния и Гърция, което е с 40% повече в съпоставяне със същия интервал на 2023 година От началото на актуалната година банката е одобрила близо 720 хиляди заема (ръст от 39% ) на обща стойност 840 млн. евро (25% растеж на годишна база). Наред с това, 70% от заявките за финансиране са подадени през цифровите канали за самообслужване , с което способстват доста за отличните резултати.

tbi регистрира растеж на активите от 26% към края на септември 2024 година , достигайки 1,7 милиарда евро. Кредитният портфейл нараства до 1,23 милиарда евро в края на деветмесечието на 2024 година (26% растеж на годишна база), което подрежда tbi измежду десетте най-големи банки на българския пазар.

Благодарение на тези положителни резултати, приходите на tbi bank нарастват с 25% до 186 млн. евро , основно с помощта на нарастването на чистия лихвен приход с 34%. Така оперативната облага за първите девет месеца на 2024 година доближава 130 млн. евро.

Увеличението на общите разноски на банката с 22% до 87 млн. евро се дължи основно на непрестанните вложения в нови технологии и изкуствен интелект, които способстват за развиването на продуктите на трите съществени пазара, както и на вложения в нови бизнес посоки.

Наред с това, депозитното портфолио на tbi bank доближи 1,26 милиарда евро в края на септември 2024 година - растеж от 26% по отношение на септември 2023 година, който доста изпреварва пазара. Този резултат се дължи основно на срочните депозити в сегмент крайни клиенти, където нарастването е даже по-голямо - 32% по отношение на септември 2023 година

Усилията на tbi за непрекъснато възстановяване на цифровите артикули и ежедневното банково обслужване доведоха до рекордните над четвърт милион клиенти, които използваха приложенията на tbi bank в България, Румъния и Гърция във всеки от месеците в интервала юли-септември. Влизанията в приложението от началото на 2024 година са над 20 милиона, което бележи растеж от 2,3 пъти на годишна база. Функционалностите в приложенията поддържаха доста бизнеса, изключително депозитния портфейл, защото това беше най-предпочитаният канал за разкриване на депозит от клиентите на банката. Новите функционалности, налични през третото тримесечие на 2024 година, включват: шопинг секция в приложението, незабавни заплащания по мобилен номер към клиенти на други банки, автоматизирани спестявания в Касичка, както и опция клиентите да виждат всички левови равностойности в евро.

В края на регистрирания интервал банката стои устойчиво и несъмнено във връзка с ликвидността и капитала - коефициентът на ликвидно покритие (LCR) е на равнище 602% (много над регулаторния най-малко от 100% и междинната стойност за банковия бранш от 242%). След решението на акционерите да капитализират облагата за полугодието на 2024 година, коефициентът на финансова адекватност (CAR) доближи 23,7%. Дейностите на tbi bank за интервала се отличават с усъвършенствана успеваемост в ръководството на разноските (съотношението оперативни разноски към оперативни доходи доближава 46,5%), като в това време възвръщаемостта на заемите е на равнище от 21,4%, което разрешава възвръщаемостта на активите (ROA) и на капитала (ROE) да доближат надлежно 3,2% и 20%.

" Постоянно растящата ни потребителска база в България, Румъния и Гърция е това, което ни прави щастливи и способства за положителните ни финансови резултати ", споделя Питър Барон, CEO на tbi fs. " Искам да благодаря на нашите клиенти за доверието и на всеотдайния ни екип, който продължава да бъде в основата на триумфа и непрекъснати нововъведения. С наближаването на празничния сезон работим интензивно, с цел да сме сигурни, че клиентите ни получават поддръжка във всички аспекти на финансовия си живот ".
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР