Тази неделя /17 ноември/ жителите на Казанлък ще решат съдбата

...
Тази неделя /17 ноември/ жителите на Казанлък ще решат съдбата
Коментари Харесай

Решават съдбата на Бузлуджа тази неделя

Тази неделя /17 ноември/ жителите на Казанлък ще решат ориста на Дом-паметника на Бузлуджа, съобщи кореспондент на " Фокус " . Това ще се случи по време на локалния референдум , а жителите ще дават отговор с " Да " или " Не " на въпроса " Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и употребява безплатно парцел - частна държавна благосъстоятелност " Дом монумент " на връх Бузлуджа за 10 години? ".

По мотив гласуването, през днешния ден и понеделник са оповестени за неучебни дни в учебните заведения и в четири от детските градини , в които ще бъдат разкрити секции. 

Във връзка с локалния референдум от 4 до 13 ноември се организираха срещи с всички жители за разяснение на изискванията и метода на протичане на вота в неделя. 

Гласуването на допитването до народа в Казанлък ще се прави в същите секции както при последните избори за парламент на 27 октомври.  ТУК  всеки може да видите изборните описи за гласоподаване и в коя секция сте разпределени.

Кметът на Община Казанлък означи, че Община Казанлък може да получи европейски средства в размер на седем милиона лв. за обезопасяване, консервация и реституция на Дом-паметника на Българската комунистическа партия (БКП) на връх " Бузлуджа “ . Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални вложения с водещ сътрудник Община Казанлък, която е утвърдена за финансиране. Кметът акцентира, че крайната концепция е превръщането на монумента на връх " Бузлуджа “ в интернационален конгресен и културен център.  " Искам изрично да заявя, че Община Казанлък няма желание да възвръща идеологически паметника, а се фокусираме върху неговата културна стойност ", добави Стоянова и означи, че Паметникът е различим обект в международен мащаб, със своята архитектура. 

Ето и няколко отзиви на изявени персони, свързани със смисъла и цената на Паметника на Бузлуджа:

Политологът доцент доктор Татяна Буруджиева счита, че Паметникът на връх Бузлуджа е политически знак , а още от хилядолетия политическите знаци се основават, с цел да приказват на хората. Според нея единственият метод да ги накараме да приказват за това, което ние считаме, че е значимо за нашето общество тук, през днешния ден и в този момент, е да ги напълним със смисъл, който те не са имали в началото. 

Директорът на Института за разбори и прогнози на осведомителната среда в туризма към УниБИТ проф. Румен Драганов, по отношение на туристическата стойност на паметника, показа, че тя най-просто може да се дефинира по изявленията в обществените мрежи, свързани с него. По думите му, монументът постоянно участва под постове на чужденци, които го дефинират като " нещо, което наложително би трябвало да се види ". Проф. Драганов насърчи казанлъчани да гласоподават, тъй като по този метод ще придобият една изключителна туристическа полезност - неповторими парк и монумент, освен за България, а и за Европа и света. 

Бившият вицепремиер в държавното управление на Сергей Станишев и някогашен дипломат в Германия, Швейцария, Лихтенщайн и Черна гора Меглена Плугчиева дефинира Паметника на Бузлуджа като неповторим и перспективен туристически обект на България освен с национална, само че и с интернационална значителност.

Учителят в ПМГ " Никола Обрешков " -Казанлък Георги Бяндов моли казанлъчани да не не помнят, че би трябвало да оставят нещо след себе си и добави, че сега имаме неповторимия късмет да възстановим монумент, който е на път да бъде погубен. Той съобщи, че  желае на Бузлуджа да има обсерватория . По думите му постройката може и би трябвало да се употребява и не е редно да бъде натоварвана към сегашния миг с политика.

Казанлъчаникът, правист и член на Уравителния съвет на Съюза на екскурзоводите в България Стефан Бозаджиев разказа монумента като неповторим . По думите му, той има доста висока туристческа стойност заради обстоятелството, че е част от завещание, което огромна част от задграничните туристи нямат. Бозаджиев посочи, че локалните референдуми в актуалната история са напълно малко и в този момент жителите имат опция гласът им да бъде чут.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР