Парадът в Москва: На Червения площад не премина нито един съвременен танк или бронирана машина
Тази година наблюдавахме един от най-странните паради в Русия във връзка успеха във Великата отечествена война. На Червения площад не мина нито един актуален танк или бронирана машина. Нямаше самоходни оръдия и нови оръжия. Във въздуха липсваха изтребители и бомбардировачи. Въпреки това по Червения площад минаха внушителни оръжия.
Експерти акцентират, че тази година в парада са взели участие едвам 51 военни машини, спрямо 131 през 2022 година и 197 през 2023 година
Междуконтинентални балистични ракети " Ярс "
По Червения площад минаха най-новите междуконтинентални балистични ракети на Русия.
Ракетата " Ярс " има дължина от 17,8 метра и широчина от 1,86 метра. Стартовата маса е 46 тона, а масата на потребния товар е 1250 кг. Двигателите на " Ярс " работят с твърдо гориво, като обсегът на ракетата е най-малко 11 000 километра.
Според данни от отворени източници тристепенната ракета е оборудвана с четири разделящи се нуклеарни бойни глави с самостоятелно ориентиране с мощ до 500 килотона всяка, написа Dir.bg.
Ракетата на мобилния комплекс има система за преизчисляване на полетната задача, която разрешава пускът ѝ да бъде осъществен от всяка точка на маршрута на бойно наблюдаване.
Мобилните ракети " Ярс " стоят в основата на нуклеарната триада на Русия.
Ракетен комплекс " Искандер-М "
Искандер-М е квазибалистична ракета, която също може да има нуклеарна бойна глава. Русия употребява оръжието в стандартен тип за нанасяне на офанзиви против Украйна.
Бойната глава има стелт качества и може да поправя траекторията си.
Конвенционалната версия може да е с осколъчно-фугасен, касетъчен или термобаричен заряд. Ядрената е снабдена с тактически военен заряд с мощ от 10 до 50 килотона.
Според военните специалисти ракетата действителното не напуща атмосферата, което също прави откриването ѝ по-трудно. За задвижването дава отговор твърдогоривен химически мотор.
От 2016 година Искандер-М е ситуиран в Калининградска област - съветски анклав, граничещ с Полша и Литва. Максималният обхват е 500 километра.
Противовъздушна отбрана системата С-400 " Триумф "
Най-продаваната и способна съветска противовъздушна система към този миг е С-400 " Триумф ". Именно нея неотдавна закупи и втората най-силна войска в НАТО - Турция.
Обсегът на ракетите на С-400 е сред 40 и 400 километра, а оптималната височина, на която могат да доближат далекобойните версии е 185 километра - всъщност те са ориентирани за битка с балистични ракети и спътници.
Понякога комплексът се състои от повече от две машини, тъй като другите цели изискват разнообразни радари. Съществува и подобен, можещ да " вижда " стелт самолетите в радиус от 150 км. Руснаците настояват, че системата обезпечено може да смъкна " невидимите " B-2, F-22 и F-35, както и крилата ракета Tomahawk.
Други особености на С-400 е, че системата може да изстрелва по две ракети към една цел, както и да следи до 80 цели по едно и също време (36 в по-старите версии).
Задвижването на влекача, от който изхвърчат ракетите се реализира от 10-литров V12 дизелов елемент с 400 к.с. Задвижването е на всички колела, а пътният луфт е съвсем 500 милиметра - това подсигурява, че ПВО-системата може да се разположи на труднодостъпни и непредвидени места.
Единствените други машини, показани през днешния ден, бяха военни камиони " Урал " и джипове " Тигр-М ". Те бяха допълнени от бронетранспортьора " Бумеранг " и 10 Ремидизел З-СТС " Ахмат " (на идната снимка).
Съществуват две отзиви за неналичието на друга техника на парада.
Според про-руската теза Путин е решил да подчертае нуклеарните качества на Русия. Противниците на Москва обаче настояват, че тя просто е изгубила прекалено много танкове, с цел да има какво друго да покаже.
Тази година от МО на Руската федерация не разгласиха и нормалната карта с реда на прекосяване на военните машини.
Източник " Труд "
Последвайте ни към този момент и в Телеграм и Туитър!