Тази година астрономическата пролет започва на 20 март в 5:06

...
Тази година астрономическата пролет започва на 20 март в 5:06
Коментари Харесай

Типично мартенско: Температурни разлики от 30 градуса ни очакват в първия пролетен месец

Тази година астрономическата пролет стартира на 20 март в 5:06 часа
Най-ниските температури през март у нас ще бъдат сред минус 5 и 0 градуса, а най-високите - сред 20 и 25 градуса. Това заяви за Българска телеграфна агенция Анастасия Кирилова - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през март в България.

По думите й тази година през март се чака междинната месечна температура у нас да бъде над нормата, която в Северна България и по високите полета е сред 5 и 7 градуса, по Черноморието и в Южна България - сред 6 и 9 градуса, а в планините - сред минус 8 и минус 2 градуса.

Месечната сума на преваляванията ще бъде към нормата, която в равнините е сред 40 и 60 литра на квадратен метър, а в планините - сред 50 и 90 литра на квадратен метър.
В началото на март температурите ще са по-високи от нормалните, само че в средата на първото десетдневие ще има превалявания от дъжд
През първите дни от месеца температурите ще са по-високи от нормалните. Ще доминира облачно време, тук-там, основно в западната половина от страната ще има превалявания от дъжд, а в планините над 1800-2000 метра - от сняг. В източните региони ще има мъгла или ниска слоеста облачност и там дневните температури ще остават най-ниски. По-значителни разкъсвания и понижения на облачността се чакат към 3-4 март.

Към средата на първото десетдневие ще има забележителна облачност и превалявания от дъжд на повече места в страната. Температурите ще се намалят и ще се приближат до климатичните правила. Повишава се вероятността за превалявания от сняг в ниските планински региони и тук-там в Северна България. До края на интервала ще доминира облачно време, ще има и превалявания, най-вече от дъжд.

През второто десетдневие на март се чака температурите да бъдат по-високи от нормалните. Относително по-малка възможност за превалявания и интервали с по-значителни разкъсвания и понижения на облачността ще има първоначално и в края на десетдневието, а към средата му вероятността за синоптична конюнктура с превалявания на доста места в страната е нараснала.

И третото десетдневие се чака да стартира с повече слънчеви часове в по-голямата част от страната, а към средата и до края на интервала изгледите са за най-вече облачно време, с чести превалявания от дъжд и с температури към и по-високи от нормалните за края на март.
Кои са присъщите особености на март?
През март се реализира преходът от зимата към пролетта. Увеличението на продължителността на деня и на слънчевото греене водят до сензитивно покачване на температурите, а мъглите са рядко събитие. Средно в равнините 3-4 дни вали сняг. Март е месец, който е присъщ с огромни аномалии и с внезапни промени на времето.

В някои години нахлуванията на арктичен въздух са толкоз интензивни, че температурите през март у нас са типично зимни, със снеговалежи. Друг път времето е типично пролетно, а при нахлувания на екваториален въздух температурите стават съвсем летни - към и над 30 градуса.
Астрономическата пролет стартира на 20 март в 5 часа и 6 минути
В началото на март слънцето у нас изгрява в 7 часа и 2 минути, и залязва в 18 часа и 17 минути. Продължителността на деня е 11 часа и 15 минути. В края на месеца слънцето изгрява в 7 часа и 10 минути, и залязва в 19 часа и 52 минути. Продължителността на деня към този момент е 12 часа и 42 минути.

Фазите на луната през месеца са: на 3 март е последна четвърт, на 10 март е новолуние, на 17 март е първа четвърт, а на 25 март е пълнолуние.

Началото на астрономическата пролет е на 20 март в 5 часа и 6 минути, заяви синоптикът Анастасия Кирилова.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР