Тайният доклад с апокалиптични прогнози на Министерството на финансите (МФ),

...
Тайният доклад с апокалиптични прогнози на Министерството на финансите (МФ),
Коментари Харесай

Престъпление и саботаж, които всяват паника: Реакции за апокалиптичните прогнози на Велкова

" Тайният " отчет с апокалиптични прогнози на Министерството на финансите (МФ), който и планува риск за закрепения курс на лв. към еврото, предизвика серия от реакции измежду специалисти и политици.

В огромната си част доста от тях оспорват думите на финансовата министърка Росица Велкова. В сряда тя говереше за опция от възможен банкрут - въпреки и единствено на доктрина, а единствено ден по-късно на 180 градуса.

Според икономиста Георги Вулджев такива изявления са " доста рискови " и Българската национална банка (БНБ) с право ги е оценила като " некомпетентни и безотговорни ".

" Такива неща е доста рисково да се приказват обществено, тъй като когато финансов министър излезе да каже - даже теоретично - че има някакъв риск за валутния курс това незабавно основава предпоставки за суматоха на финансовите пазари и оттова да има някаква спекулативна офанзива ", разяснява специалистът пред предаването " Здравей, България "

Вулджев счита, че финансовият министър би трябвало доста добре да знае това. Той слага под подозрение за какво Велкова си разрешава да приказва толкоз непосредствено за сходни мрачни сюжети.

" Това служебно министерство (на финансите) даже да има положителни планове си прави работата доста некомпетенто, всявайки такава суматоха, тъй като тези опасности не са от през днешния ден или през вчерашния ден. За тези фискални опасности предизвестяваме още от една година, когато се обсъждаха нараствания на пенсии, помощи и така нататък Самото министерство го знае. Под въпрос е за какво те, като бяха наясно с тези опасности, в последна сметка се отхвърли да оферират техен постоянен бюджет ",твърди той.

Банкерът Левон Хампарцумян дефинира изтеклия през " 24 часа " и " Труд " отчет за " един дърварски избирателен документ " и счита, че причините на МФ са по-скоро политически.

" Отново идват продавачите на боязън и стартират да ни продават страховете - че няма да влезем в еврозоната и комбинация от алармистки изказвания - може би рационални и с положителни планове, само че в последна сметка с непрофесионален метод на показване ", разяснява Хампарцумян.

Той обръща внимание на това по какъв начин служебното държавно управление не е предложило собствен бюджет, в този момент се оплаква от това, че подобен няма, а в това време съществува 30-годишна тактика в региона на енергетиката без действително да има авансово планувани от държавното управление доходи и разноски за тази година - " Бюджет няма, само че има 30 годишна тактика за енергетиката ".

" Законите на стопанската система никой не може да ги смени. Необоснованото повдигане на приходите помпа инфлацията. В един миг не е значимо какъв брой ти е пенсията или минималната работна заплата, а какво можеш да купиш с нея. (...) Ако политиците вършат неразумни неща, няма по какъв начин да не катастрофираме, тъй като има стопански закони, които те не могат да ръководят ",обясни още Хампарцумян.

Икономистът Владимир Сираков зае по-колеблива позиция, като сподели, че обрисуваните " катастрофични опасности са много вероятни ". Той обаче посочи, че това можело да се случи " вероятно при един катастрофичен сюжет от позиция на ръководство на фискалната политика ".

Според него такива диспути били потребни и значими за обществото, тъй като " популизмът избуява от ден на ден и всички партии дават обещание повече разходи, което ще породи проблеми ". Той обаче заключи, че все още нито има риск за пряк банкрут на страната, нито за паричния съвет и обезпечаването на лв. с еврото.

Старши икономистът на Института за пазарна стопанска система Георги Ангелов също не вижда учредения за изказванията на МФ и уточни, че няма риск за закрепения курс лева-евро, защото Българска народна банка има рекордни валутни запаси и това не би било проблем: " даже всички да отидат да си извърнат левовете в евро отново ще има за всички ".

" Финансовият министър би трябвало да знае доста неща. Без бюджет ние не знаем какво става. Сега имаме доходи за януари и февруари, но те повече ли са или по-малко от плануваните. Няма по какъв начин да знаем, караме месец за месец. Това е безусловно несериозно ", изясни той във връзка все по този начин изчезналия постоянен бюджет.Според Ангелов най-големият разход на страната са обезщетенията за бизнеса.

“Огромният масраф бяха тези 5 млн.лв. обезщетения за тока на бизнеса, които непосредствено отидоха в наливане на свръхпечалба. Сега ще ги обложим, с цел да ги вземем противоположното. Вижте колкот е неуместно. Помпаме облаги и по-късно си ги взимаме назад. Това не се прави по този метод ”, сподели той.

И политиците недоумяват

Изненада и отвращение от мрачните прогнози на финансовото министерство показаха и някои политици. Георги Ганев, икономист и сегашен кандидат-депутат на ПП-ДБ, счита, че изявлението на Велкова в сряда " всява суматоха по време на предизборна акция ".

" В говоренето от през днешния ден се прокрадва една противоречаща на всички останали послания концепция - че макар апокалипсисът, служебният кабинет към момента е в дарба да предложи бюджет с очакван недостиг от до 3%. Звучи съвсем като чудодейство, в случай че картината е в действителност толкоз страшна. Но в действителност трикът е остарял: рисува се апокалипсис, с цел да се оправдаят по-ниски темпове на повишаване на разноски, от които мъчно се краде, с цел да има по-високи темпове на повишаване на разноски, от които се краде елементарно и с добре смазани схеми ", написа той в своя обява във Фейсбук.

Според него, с тази изразителност се цели българските финанси да се върнат към " досегашните практики на крадене за сметка на жителите ".

" И те ще бъдат устойчиво окрадени, още веднъж. И ще стоят устойчиво небогати, още веднъж ", написа Ганев.

Подобно виждане за нещата има и кандидат-депутатът от " Левицата " Георги Кадиев, който счита, че това е " бойкот " на валутния ръб, и влизането на страната в еврозоната.

" Това е закононарушение. В отчета на министърката има текст, в който е записано, че има риск за курса на лв., открит от валутния ръб “, добавя той.

Кадиев не изключва и изявленията на финансовата министърка да са координирани с тези на водача на ГЕРБ Бойко Борисов, който заприказва за дефицити от 7% от Брутният вътрешен продукт дни отчетът да изтече към медиите.

В последните няколко дни Борисов неведнъж приканва министърката " да извади действителното положение на страната ", " поради безумните решения на парламентите, в това число нашите депутати, които се поддадоха на популизма ".

Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР