Нов доклад: Продажбите на петрол растат, но печалбите намаляват
Търговските компании за нефт регистрират нарастване на продажбите през 2024 година, само че понижение на рентабилността, сочи годишният отчет на Фондацията за икономическите и индустриалните проучвания (ИИИИ), оповестен в четвъртък. Това предава гръцката медия eKathimerini, представена от " Фокус ".
Според отчета секторът ще се сблъска с няколко значими провокации през идващите години. Едно от тях е последователното заменяне на бензина и дизела с електричеството за превоз, заради навлизането на електрически транспортни средства.
Друг проблем ще съставлява и въвеждането на новото европейско законодателство от 2027 година, което ще ограничи излъчванията на парниковите газове.
Очаква се тези промени да доведат до по-високите цени на горивата за потребителите и до намаляването на търсенето на петролни артикули.




